ΜΠΑΣΚΕΤ

Ερυθρός Αστέρας- Ολυμπιακός 87-79: Όλα πήγαν λάθος (vid)

Πολλά κενά στην άμυνα, σωρεία λαθών και αναμενόμενη ήττα για τον Ολυμπιακό που με νίκη επί της Μπασκόνια την ερχόμενη αγωνιστική, κλειδώνει την πρώτη θέση

Μακριά από τον καλό του εαυτό έμεινε ο Ολυμπιακός καθώς ηττήθηκε (87-79) στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα στην προτελευταία αγωνιστική της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται πλέον στο 23-10, έχει εξασφαλισμένο το πλεονέκτημα έδρας αλλά τη θέση του θα τη μάθει την τελευταία αγωνιστική. Την ερχόμενη εβδομάδα δηλαδή όταν και θα υποδεχτεί την Μπασκόνια. Με νίκη θα είναι σίγουρα πρώτος, ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Επί της ουσίας ήταν ανώδυνη η ήττα στο Βελιγράδι αλλά σημειολογικά ο Ερυθρός Αστέρας έγινε η δεύτερη ομάδα (μετά την Μονακό) που νικά δύο φορές φέτος τον Ολυμπιακό. Ο Φακούντο Καμπάτσο ξεχαρβάλωσε την άμυνα του Ολυμπιακού ενώ οι Σέρβοι έβγαλαν διαφορετικούς πρωταγωνιστές ανά χρονική περίοδο. Ο Ολυμπιακός, ανεξάρτητα από το ότι δεν υπάρχει βαθμολογική επίπτωση θα πρέπει να αναζητήσει τα αίτια για την κακή εμφάνιση και κυρίως για τα πολλά λάθη (19 στο σύνολο) αλλά και την κακή αμυντική προσέγγιση.

Ο Ολυμπιακός άρχισε με «σανιδωμένο το γκάζι» και μάλιστα με το «αδύνατο σημείο» των προηγούμενων αγώνων (τα τρίποντα) να έχει εξαφανιστεί. Οι Πειραιώτες, με ταχύτητα στην κυκλοφορία και άριστες συνεργασίες βρήκαν ελεύθερα σουτ (6/8 τρίποντα) και προηγήθηκαν 28-17!

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η κατάχρηση ντρίπλας διαδέχτηκε τη γρήγορη μεταφορά της μπάλας, η καλύτερη αμυντική προσέγγιση από πλευράς Ερυθρού Αστέρα, άλλαξε το σκηνικό. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 30-26 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, στη διάρκεια του οποίου μάλιστα ο Ολυμπιακός εκτός από 6/11 τρίποντα είχε και 5 επιθετικά ριμπάουντ.

Το σκηνικό συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο, όπου οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν συνεχόμενα άστοχα τρίποντα. Ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 43-39 στο 28’ έχοντας αλλάξει  τη μορφή του αγώνα. Η ελληνική ομάδα κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο μπροστά, με μικρή διαφορά (47-45) και με αναγκαία την ανάγκη για βελτίωση.

Τα επιθετικά ριμπάουντ συνέχισαν να δίνουν «ανάσες» στον Ολυμπιακό καθώς οι παίκτες του ήταν άστοχοι μα κυρίως βιαστικοί.

Δεν είναι τυχαίο ότι στα πρώτα τέσσερα λεπτά της 3ης περιόδου οι Σέρβοι είχαν 6 κλεψίματα ενώ ο Ολυμπιακός είχε φτάσει στα 13 λάθη (τα 6 στο διάστημα αυτό).

Με σερί 9-0 ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε 54-47 στο 24’ ενώ οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν πόντο μετά από 4’24’’ στο τρίτο δεκάλεπτο και μάλιστα με ελεύθερη βολή (του Σλούκα) από τεχνική ποινή στον Φακούντο Καμπάτσο.

Και είναι αλήθεια ότι με τόσα λάθη (8 συγκεκριμένα) και τόσα άστοχα σουτ (0/5) στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου, ήταν μάλλον θετικό για τον Ολυμπιακό ότι η διαφορά ήταν στο -6 αφού και οι Σέρβοι έχαναν επιθέσεις.

Με τον Καμπάτσο να δίνει σόου (15 πόντοι και 7 ασίστ) και τον Πέτρουσεφ να γίνεται παράγοντας της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 63-54. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 63-59 και κρατήθηκε μέσα στον αγώνα παρά τα 9 λάθη και τα 4/12 σουτ σε όλη την 3η περίοδο.

Στο 34’ με τον Χόλαντ πλέον να παίρνει τη σκυτάλη στην επίθεση, ο Ερυθρός Αστέρας ξέφυγε με 80-71 και οι Σέρβοι εξακολουθούσαν να ελέγχουν τον αγώνα. Ο Σλούκας ήταν εκείνος που προσπαθούσε να κρατήσει τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ αλλά χρειαζόταν περισσότερη συνέπεια.

Η αλήθεια είναι ότι ο Καμπάτσο ξεχαρβάλωσε την άμυνα του Ολυμπιακού είτε με σκορ είτε με δημιουργία και ουδέποτε βρέθηκε αντίδοτο. Με καλάθι του Γουόκαπ (3’15’’ για το τέλος) οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 83-76 και είχαν την ευκαιρία να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο αλλά ένα επιθετικό ριμπάουντ των Σέρβων μετά από άστοχο τρίποντο του Βιλντόζα που οδήγησε σε κάρφωμα του Πέτρουσεφ έστειλε τους γηπεδούχους στο 85-78.

Ο χρόνος πλέον είχε μειωθεί, τα περιθώρια είχαν στενέψει και η συνολική εμφάνιση του Ολυμπιακού δεν έδινε ελπίδες ανατροπής.

Τα δεκάλεπτα: 26-30, 45-47, 65-59, 87-79

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 17, Βιλντόζα 12, Λαζάρεβιτς, Καμπάτσο 20, Μίτροβιτς 10, Μάρτιν 4, Ντόμπριτς 7, Ίλιτς 2, Νέντοβιτς, Κούζμιτς 3, Πέτρουσεφ 12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 15, Κάνααν 6. Λαρεντζάκης, Φαλ 6, Σλούκας 13, Βεζένκοφ 16, Παπανικολάου 10, Μπόλομποϊ 1, Πίτερς, Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 10

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ερυθρός Αστέρας- Ολυμπιακός 87-79: Όλα πήγαν λάθος (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College