ΜΠΑΣΚΕΤ

Έριξε νέα 100άρα ο Προμηθέας Πατρών – Νίκησε το Μαρούσι και παραμένει αήττητος

Νέα νίκη για τον Προμηθέα Πατρών κόντρα στο Μαρούσι με 111-92.

Ο Προμηθέας Πατρών έχει ξεκινήσει «εκρηκτικά» στη φετινή σεζόν στη Basket League, αφού επικράτησε με 111-92 κόντρα στο Μαρούσι και έκανε το 3 στα 3 στο πρωτάθλημα.

Μετά το 115-66 κόντρα στην Οπάβα για το Basketball Champions League, οι Παρτινοί ξεπέρασαν και πάλι τους 100 πόντους και δείχνουν να μην αστειεύονται.

Κορυφαίος ήταν ο Χάντερ Χέιλ με 27 πόντους, πέντε ριμπάουντ και πέντε ασίστ, ενώ τρεις ακόμα παίκτες ξεπέρασαν τους 20 πόντους. Ο Ρέινολντς με 22, ο Κάουαν με 21 και ο Ετσενίκε που πέτυχε 20 πόντους.

Χωρίς διάθεση να… διαπραγματευθούν την υπόθεση νίκη ξεκίνησε το ματς, με το επιμέρους 26-14 να μαρτυράει και την εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου.

Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να βρίσκουν τις λύσεις επιθετικά και με μπροστάρη τον Ραντούλιτσα μείωσαν τη διαφορά με το επιμέρους 23-28.

Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν σταθερά μπροστά στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αποφασισμένοι να το «κυνηγήσουν» μέχρι το τέλος. Στα τελευταία λεπτά έτρεξαν ένα σκορ 15-1, μειώνοντας τη διαφορά στο -7 δέκα λεπτά πριν το φινάλε, με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 75-68.

Καταιγισμός τριπόντων υπήρξε με την έναρξη του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου, με τους Πατρινούς να ευστοχούν τρεις φορές στα πρώτα δύο λεπτά και τους φιλοξενούμενους να απαντούν με δύο τρίποντα.

Το σκορ και η διαφορά ξέφυγαν με τα έξι εύστοχα σουτ τριών πόντων από τους παίκτες του Παπαθεοδώρου και το επιμέρους 36-24 δείχνει και την επιθετική εικόνα τους.

Αυτή ήταν και η τρίτη σερί νίκη του Προμηθέα που βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 49-42, 75-68, 111-92.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έριξε νέα 100άρα ο Προμηθέας Πατρών – Νίκησε το Μαρούσι και παραμένει αήττητος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.