ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Διόρθωσε λάθη και νίκησε η Εθνική Ανδρών

Με ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά και με ψυχραιμία στο τέλος, η Εθνική Ανδρών νίκησε το Μαυροβούνιο με 87-76 στο Παρίσι στο φιλικό εν όψει της προετοιμασίας για το «παράθυρο» του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019. Την Κυριακή (09/09, 19:30) η «γαλανόλευκη» θα δώσει κόντρα στη Γαλλία το δεύτερο και τελευταίο φιλικό προετοιμασίας, πριν από τα ματς...

Με ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά και με ψυχραιμία στο τέλος, η Εθνική Ανδρών νίκησε το Μαυροβούνιο με 87-76 στο Παρίσι στο φιλικό εν όψει της προετοιμασίας για το «παράθυρο» του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019.

Την Κυριακή (09/09, 19:30) η «γαλανόλευκη» θα δώσει κόντρα στη Γαλλία το δεύτερο και τελευταίο φιλικό προετοιμασίας, πριν από τα ματς με τη Σερβία (13/09, 21:00) και τη Γεωργία (16/09, 18:00) για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019.

Το σύνολο του Θανάση Σκουρτόπουλου τα βρήκε… σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, όμως έδειξε τον καλό εαυτό του στο δεύτερο. Ο Γιώργος Πρίντεζης (18π., 2ρ., 4ασ.) έδωσε πνοή στα δύσκολα σημεία, ενώ ο Ντίνος Μήτογλου (14π., 7ρ.) πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση, δίνοντας λύσεις σε κρίσιμες στιγμές.

Από το Μαυροβούνιο, ξεχώρισε ο πρώην άσος της ΑΕΚ, Νίκολα Ιβάνοβιτς με 19 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα προβλήματα στην άμυνα και στην επίθεση ήταν αρκετά στην αρχή της αναμέτρησης και χρειάστηκε το buzzer beater τρίποντο του Σλούκα για να ολοκληρώσει η «γαλανόλευκη» το πρώτο δεκάλεπτο στο -4 (21-17).

Στο 14′ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε να χάνει με διψήφια διαφορά (30-20). Όμως εκεί ήταν που ανέβασε… στροφές. Οι Πρίντεζης, Σλούκας και Παπαπέτρου έδωσαν τις λύσεις και έφτασαν τη διαφορά στο -4 (42-38) στο τέλος του ημιχρόνου .

Η «επίσημη αγαπημένη» παρουσίασε στο β’ ημίχρονο μια εντελώς διαφορετική εικόνα, τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα. Ο Αλέξα Πόποβιτς έκανε το 44-38 στο 21′, όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Σκουρτόπουλου άφησαν τους Μαυροβούνιους άποντους για περίπου πέντε λεπτά. Έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 15-0 για να φτάσουν στο 45-35 στο 26′. Μεγάλος πρωταγωνιστής σε αυτό το ξέσπασμα ήταν ο Πρίντεζης που σημείωσε μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο 7 πόντους, ενώ μοίρασε και δύο ασίστς.

Στη συνέχεια η Εθνική είχε τον ρόλο οδηγού, όμως λίγο έλειψε να τον χάσει, αφού χαλάρωσε τον ρυθμό της και έμεινε χωρίς πόντο για 2:30 στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Οι Πόποβιτς-Ιβάνοβιτς έδωσαν λύσεις και μείωσαν για το Μαυροβούνιο (70-75 στο 36′) και χρειάστηκε ένα τρίποντο του Μπουρούση για να δώσει «ανάσα» στους Έλληνες. Οι παίκτες του Μίτροβιτς συνέχισαν να απειλούν, όμως ο Βασιλόπουλος με τρίποντο 01:30 πριν από το τέλος έδωσε διαφορά ασφαλείας στη «γαλανόλευκη» που τελικά πανηγύρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-38, 52-65, 76-87

Μαυροβούνιο (Μίτροβιτς): Α. Πόποβιτς Α. 9 (5ρ., 4ασ.), Σιμόνοβιτς 1, Ιβάνοβιτς 19 (4), Π. Πόποβιτς 11 (1), Σέκουλιτς 6, Μ. Πόποβιτς (8π, 5ρ., 2ασ.), Νίνταμ 7 (1), Στάροβλαχ 8, Βράνιες, Κάραπιτς 2, Σέχοβιτς 3 (1), Μπάροβιτς 10

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Μπουρούσης 11 (2/3 τρ., 3ρ., 1ασ.), Καλάθης 1, Ντόρσεϊ (0/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Παπανικολάου 10 (5 ρ.), Πρίντεζης 18 (6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 1ρ., 2ασ.), Θ. Αντετοκούνμπο, Μάντζαρης 3 (4ασ.), Μήτογλου 14 (1/2τρίποντα, 7 ρ.), Παπαπέτρου 9 (5ρ., 2ασ.), Σλούκας 8 (4ασ.), Βασιλόπουλος 7 (1), Μαργαρίτης 6

Πήγε να βρει τον… Μπουφόν ο Λαρεντζάκης (vids)

Αναχώρησε για Ισπανία η Εθνική Γυναικών (pics)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Διόρθωσε λάθη και νίκησε η Εθνική Ανδρών», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.