ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Έκανε το καθήκον της η Εθνική Εφήβων

Τη νίκη με 76-67 πήρε η Εθνική Εφήβων κόντρα στην Κροατία το μεσημέρι της Τρίτης (31/07) στο Eurobasket U18 που διεξάγεται στη Λετονία. Οι Νίκος Αρσενόπουλος και Νίκος Ρογκαβόπουλος ήταν και οι πρωταγωνιστές της ομάδας του Γιώργου Βλασσόπουλου, η οποία ολοκλήρωσε με 2-1 την πρώτη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18. Η ελληνική ομάδα άρχισε πολύ...

Τη νίκη με 76-67 πήρε η Εθνική Εφήβων κόντρα στην Κροατία το μεσημέρι της Τρίτης (31/07) στο Eurobasket U18 που διεξάγεται στη Λετονία.

Οι Νίκος Αρσενόπουλος και Νίκος Ρογκαβόπουλος ήταν και οι πρωταγωνιστές της ομάδας του Γιώργου Βλασσόπουλου, η οποία ολοκλήρωσε με 2-1 την πρώτη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18.

Η ελληνική ομάδα άρχισε πολύ δυνατά το παιχνίδι, φτάνοντας μόλις από το 6ο λεπτό σε διψήφια διαφορά (18-8) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +15 (25-10). Στην αρχή της δεύτερης περιόδου η εικόνα παρέμεινε η ίδια, με τους Έλληνες να φτάνουν στο +20 (33-13) στο 14′. Κάπου εκεί οι Κροάτες έβγαλαν αντίδραση.

Αρχικά μείωσαν στους 17 (24-41) στη λήξη του ημιχρόνου και στη συνέχεια έφεραν τα… πάνω κάτω στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Με το εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 19-4, έκαναν το ματς «ντέρμπι», μείωσαν στους 2 (43-45) και έβαλαν δύσκολα στο σύνολο του Βλασσόπουλου. Οι Αρσενόπουλος και Κουρτίδης αύξησαν εκ νέου το προβάδισμα (51-45, 27′), με την Εθνική να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο στο +5 (55-50).

Στην τελευταία περίοδο οι Κροάτες… πάτησαν πάλι το γκάζι και ισοφάρισαν σε 58-58, ενώ στο 34′ πήραν τα ηνία στο σκορ (62-61). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντέδρασε άμεσα, έφτασε στο +9 (74-65) δύο λεπτά πριν από το τέλος και έχοντας τη διαφορά ασφαλείας έφτασε στη νίκη με το τελικό 76-67.

Δεκάλεπτα: 10-25, 24-41, 50-55, 67-76

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έκανε το καθήκον της η Εθνική Εφήβων», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.