ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Ελλάδα U19-Γαλλία U19 46-77: Κακή έως τραγική…

Αποκλείστηκε η Εθνική μας από τα προημιτελικά...

Δεν ήταν απλά κακή η Ελλάδα U19 στο ματς με τη Γαλλία, αλλά τραγική! Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 77-46, για το Μουντομπάσκετ U19! Σε όλο το ματς η Ελλάδα ήταν κακή και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Γάλλων.

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική, αλλά και πάλι ήταν πίσω στο σκορ με 18-14. Στο ημίχρονο η διαφορά μεγάλωσε και η Εθνική μας πήγε στο -12 με σκορ 36-24.

Από εκεί και πέρα πλέον το ματς ξέφυγε και οι Γάλλοι έφτασαν τη διαφορά και πάνω από τους 30 πόντους! Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 56-34 και ο αγώνας έκλεισε στο -31 για την Εθνική με 77-46.

Με την ήττα αυτή το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έμεινε εκτός προημιτελικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Και πλέον θα παίξει για την τελική κατάταξη και τις θέσεις 8-16.

Δεκάλεπτα: 14-18, 24-36, 34-56, 46-77

Διαιτητές: Βάσκες (Πουέρτο Ρίκο), Γκλίσιτς (Σερβία), Φερνάντες (Αργεντινή).

Ελλάδα (Καστρίτης): Σωτηρίου 12, Καράμπελας 8 (2), Κολοβέρος 1, Χουγκάζ 4, Γεωργαλάς, Ρογκαβόπουλος 7 (1), Χατζηδάκης 2, Αρσενόπουλος 2, Βουλγαρόπουλος, Αρνόκουρος 3, Σανδραμάνης 3 (1), Μπαζίνας 4.

Γαλλία (Κραπέ): Σουπά 5 (1), Ντιμάνς 8 (1), Λεοπόλντ 6, Νιασέ 13 (3), Ρομπινό 2, Αγιαγί 11 (3), Ντοσού Γιοβό 5, Εγιούμ 8, Μπαπτίστ 12, Εβτίμοφ, Μακουντού 3, Μπουρίς 4.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ελλάδα U19-Γαλλία U19 46-77: Κακή έως τραγική…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.