Ελλάδα

Η Ελλάδα έμαθε τους αντιπάλους της στα προκριματικά του Eurobasket 2021, που θα φιλοξενηθεί στα γήπεδα της Γερμανίας, της Ιταλίας, της Τσεχίας και της Γεωργίας.

Η Ελλάδα έμαθε τους αντιπάλους της στα προκριματικά του Eurobasket 2021, που θα φιλοξενηθεί στα γήπεδα της Γερμανίας, της Ιταλίας, της Τσεχίας και της Γεωργίας.

Βατή θεωρείτι η κλήρωση για την Εθνική στα προκριματικά του Eurobasket 2021.

Η «επίσημη αγαπημένη» κληρώθηκε στον όγδοο όμιλο και θα αντιμετωπίσει Λετονία, Βοσνία/Ερζεγοβίνη και Βουλγαρία.

Αναλυτικά οι όμιλοι: 

1ος Όμιλος: Ισπανία, Πολωνία, Ισραήλ, Σλοβακία/Κύπρος/Ρουμανία

2ος Όμιλος: Ρωσία, Ιταλία, Σκόπια, Εσθονία

3ος Όμιλος: Λιθουανία, Τσεχία, Βέλγιο, Αλβανία/Λευκορωσία/Δανία

4ος Όμιλος: Κροατία, Τουρκία, Ολλανδία, Σουηδία

5ος Όμιλος: Σερβία, Φινλανδία, Γεωργία, Ελβετία/Πορτογαλία/Ισλανδία

6ος Όμιλος: Σλοβενία, Ουκρανία, Ουγγαρία, Αυστρία

7ος Όμιλος: Γαλλία, Γερμανία, Μαυροβούνιο, Λουξεμβούργο/Κόσσοβο/Μ. Βρετανία

8ος Όμιλος: Ελλάδα, Λετονία, Βοσνία/Ερζεγοβίνη, Βουλγαρία

Οι τρεις πρώτες ομάδες κάθε γκρουπ προκρίνονται στα τελικά του Ευρωμπάσκετ 2021, που θα διεξαχθούν σε Ιταλία, Τσεχία, Γεωργία και Γερμανία (όπου θα διεξαχθεί και η τελική φάση του Ευρωμπάσκετ).

Στους ομίλους όπου συμμετέχουν οι τέσσερις οικοδέσποινες θα προκρίνονται στα τελικά οι δύο άλλες ομάδες που θα τερματίσουν υψηλότερα στο γκρουπ.

Οι αγώνες πρόκρισης για τα τελικά α διεξαχθούν σε τρεις διαφορετικές χρονικές περιόδους: 17-25 Φεβρουαρίου 2020, 23 Νοεμβρίου – 1 Δεκεμβρίου 2020 και 15-23 Φεβρουαρίου 2021, με κάθε «παράθυρο» να περιλαμβάνει δύο αγώνες.

Υπενθυμίζεται πως η FIBA «αφαίρεσε» ένα παράθυρο και έκανε… σύμπτυξη της διαδικασίας για να μην επιβαρυνθούν επιπλέον οι παίκτες σε μια ολυμπιακή χρονιά όπως η προσεχής.

Oι ημερομηνίες των τριών «παραθύρων» (δύο αγώνες ανά «παράθυρο»):

  • 17-25 Φεβρουαρίου 2020
  • 23 Νοεμβρίου – 1 Δεκεμβρίου 2020
  • 15-23 Φεβρουαρίου 2021

Παράλληλα, στον πρώτο όμιλο των προκριματικών του Eurobasket 2021 κληρώθηκε η Εθνική Γυναικών, η οποία θα αντιμετωπίσει την Ισλανδία, την Σλοβενία και την Βουλγαρία.

Οι εννέα όμιλοι των Προκριματικών:

Α’  Όμιλος: Σλοβενία, Ελλάδα, Ισλανδία, Βουλγαρία
Β’  Όμιλος: Σουηδία, Μαυροβούνιο, Ισραήλ
Γ’  Όμιλος: Ρωσία, Βοσνία/Ερζεγοβίνη, Ελβετία, Εσθονία
Δ’  Όμιλος: Ιταλία, Τσεχία, Ρουμανία, Δανία
Ε’  Όμιλος: Σερβία, Τουρκία, Λιθουανία, Αλβανία
ΣΤ’  Όμιλος: Μ. Βρετανία, Λευκορωσία, Πολωνία
Ζ’  Όμιλος: Βέλγιο, Ουκρανία, Πορτογαλία, Φινλανδία
Η’  Όμιλος: Ουγγαρία, Σλοβακία, Ολλανδία
Θ’  Όμιλος: Λετονία, Κροατία, Γερμανία, Σκόπια