ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Ελλάδα- Ισπανία 54-70 : Υπάρχει ακόμα στόχος

Η Ελλάδα γνώρισε την ήττα από την Ισπανία με 54-70  στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 που διεξάγεται στον Βόλο. Αύριο με την Σλοβενία στις 19:00 η Εθνική Εφήβων θα κοντραριστεί για την τρίτη θέση του τουρνουά.  Η Ελλάδα μέχρι το ημίχρονο ήταν κοντά στο σκορ και δεν άφηνε την Ισπανία να κάνει το παιχνίδι. Μάλιστα το...

Η Ελλάδα γνώρισε την ήττα από την Ισπανία με 54-70  στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 που διεξάγεται στον Βόλο. Αύριο με την Σλοβενία στις 19:00 η Εθνική Εφήβων θα κοντραριστεί για την τρίτη θέση του τουρνουά.

Η Ελλάδα μέχρι το ημίχρονο ήταν κοντά στο σκορ και δεν άφηνε την Ισπανία να κάνει το παιχνίδι. Μάλιστα το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η Εθνική βρέθηκε να προηγείται με 8 πόντους και το σκορ να είναι 20-12. Στην δεύτερη περίοδο οι Ισπανοί έτρεξαν το γήπεδο και ισορρόπησαν την κατάσταση.

Από την αρχή του τρίτου δεκαλέπτου τα πράγματα άλλαξαν και οι Ισπανοί έκαναν την αντεπίθεση τους. Μέσα σε κάτι περισσότερο από ένα λεπτό οι Ισπανοί έκαναν ένα 8-0 για να μπουν στην τέταρτη περίοδο με το +15 (46-61). Με μεγάλη εμφάνιση των Αλντάμα και Γκαρούμπα  η Εθνική ομάδα της Ισπανίας έφτασε στη νίκη και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (04/08 21:15), εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν την Τουρκία.

Πλέον η Εθνική μας ομάδα έχει κίνητρο για την διάκριση, μιας και υπάρχει ο μικρός τελικό εκεί όπου θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ U18.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 36-34, 46-59,  54-70

Διαιτητές: Αουνκρότζερς (Λετονία), Λαντζαρίνι (Ιταλία), Κοζλόφσκις (Λετονία)

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Γεωργαλάς 2, Καλόγηρος, Ματσάνγκος, Νικολαίδης 6 (3/10 σουτ), Σταυρακούκας, Κάδρας 4, Καράμπελας 8 (3/11 σουτ, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κλωνάρας, Κουρτίδης 9 (2/3 τρίποντα), Ρογκαβόπουλος 13 (4/10 σουτ), Σωτηρίου 6, Τσάμης 6.

Ισπανία (Θαμόρα): Αρντάνθα 4, Χ.Γκαρσία 7 (9 ασίστ), Μ.Γκαρσία 7, Σεράνο, Τάμπα, Αλντάμα 19 (6/14 σουτ, 11 ριμπάουντ), Καρένο 9 (8 ριμπάουντ), Ντάικ 2, Γκαρούμπα 18 (9/13 σουτ, 19 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίματα), Μέχιας 2, Πραντίγια 2, Σκαριόλο (0/6 σουτ)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Θέσεις 13-16: Φινλανδία- Λετονία 85-83, Κροατία- Ολλανδία 82-72. Λετονία και Ολλανδία υποβιβάστηκαν

(*) Ο ηττημένος υποβιβάζεται

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ελλάδα- Ισπανία 54-70 : Υπάρχει ακόμα στόχος», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.