ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Ελλάδα- Σερβία 54-44: Χρυσό και άνοδος στην Β’ κατηγορία

Η Ελλάδα κέρδισε την Σερβία με 54-44 στον τελικό του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος C – ECMC (Γ’ Κατηγορία) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και ανέβηκε στην Β’ κατηγορία.  Η Ελλάδα είχε σφραγίσει την άνοδο της στην B’ Division μετά την νίκη της επί της Πορτογαλίας, αλλά η νίκη στον τελικό επί της Σερβίας και το χρυσό μετάλλιο ήταν...

Η Ελλάδα κέρδισε την Σερβία με 54-44 στον τελικό του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος C – ECMC (Γ’ Κατηγορία) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και ανέβηκε στην Β’ κατηγορία.

Η Ελλάδα είχε σφραγίσει την άνοδο της στην B’ Division μετά την νίκη της επί της Πορτογαλίας, αλλά η νίκη στον τελικό επί της Σερβίας και το χρυσό μετάλλιο ήταν το κερασάκι στην… τούρτα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδωσε τα πάντα στον μεγάλο τελικό Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος C – ECMC, επικράτησε τον Σέρβων  (54-44) και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου της διοργάνωσης της Σόφιας, γράφοντας ιστορία.

Από την αρχή ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, αλλά η Ελλάδα κατάφερε να ξεφύγει (+6 31-25, 20′). Ο αντίπαλος μας δεν μπόρεσε να μείνει κοντά στο σκορ και έτσι η Εθνική ξέφυγε με +13 (51-38) λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Κορυφαίος της Εθνικής ήταν ο Μακρής με 28 πόντους και 14 ριμπάουντ, αγωνιζόμενος σε ολόκληρο το 40λεπτο,  ενώ από πλευράς Σερβίας πρώτος σκόρερ ήταν ο Φάκιτς με 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-17, 31-25, 39-33, 54-44.

ΕΛΛΑΔΑ (Οζντεμίρ): Μακρής 28, Μαρτσάκης 7, Κοντογιάννης 6, Τσαπανίδης 6, Ράσσα 5, Στυλιανακάκης 2, Τσαουσίδης, Χαλδαίος.

A post shared by oseka (@oseka.gr) on

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ελλάδα- Σερβία 54-44: Χρυσό και άνοδος στην Β’ κατηγορία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.