ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Εθνική Εφήβων: Ήττα και τέταρτη θέση

Η Εθνική Εφήβων δεν κατάφερε να κερδίσει την ανώτερη Σλοβενία και γνώρισε την ήττα με 57-81 και έμεινε εκτός της ζώνης των μεταλλίων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 που διεξάγεται στον Βόλο. Από την αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Εθνική μας ομάδα να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με έναν...

Η Εθνική Εφήβων δεν κατάφερε να κερδίσει την ανώτερη Σλοβενία και γνώρισε την ήττα με 57-81 και έμεινε εκτός της ζώνης των μεταλλίων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 που διεξάγεται στον Βόλο.

Από την αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Εθνική μας ομάδα να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με έναν πόντο (27- 26, 20′).  Οι Σλοβένοι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και μπήκαν αποφασισμένοι για να κερδίσουν τον αγώνα και να κατακτήσουν το χάλκινο μετάλλιο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ειδικά η Σλοβενία έκανε… ότι ήθελε στο παρκέ απέναντι στην Εθνική Εφήβων και κατάφερε να χτίσει τη διαφορά που της χάρισε τη νίκη και το μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ U18. Μάλιστα στην τελευταία περίοδο η Εθνική δέχθηκε 35 πόντους! Η διαφορά έφτασε στο +18 (43-61, 32’45’’) και στο +24 (46-70, 34’50’’).

Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να μειώσει (52-71, 37’), ο Τσάμης αποβλήθηκε μετά από ένα σκληρό φάουλ στον Μάλοβτσιτς (37’24’’) και οι Σλοβένοι έφτασαν στη νίκη με 81-57

Διαιτητές: Λαντζαρίνι (Ιταλία), Λίστσκα (Πολωνία), Μπελιάκοφ (Ρωσία)

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-26, 43- 46, 57-81

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Γεωργαλάς, Καλόγηρος 2, Ματσάγγος, Νικολαϊδης 6, Σωτηρίου 10, Κάδρας 4, Καράμπελας 8, Κλωνάρας, Κουρτίδης 3, Ρογκαβόπουλος 14 (13ρ), Σταυρακούκας 8, Τσάμης 2

View this post on Instagram

⛸⛸⛸ + ⚡️⚡️⚡️ = 🇸🇮. #FIBAU18Europe

A post shared by FIBA (@fiba) on

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εθνική Εφήβων: Ήττα και τέταρτη θέση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.