ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Εθνική Γυναικών: Χρήσιμα συμπεράσματα από το φιλικό με το Βέλγιο

Η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε με 67-53 το βράδυ της Πέμπτης (10/6) από το Βέλγιο στο Κορτράικ στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Ευρωμπάσκετ που θα διεξαχθεί 17-27 Ιουνίου.

Η Εθνική Γυναικών αγωνίστηκε χωρίς την Αγγελική Νικολοπούλου παρουσίασε μια καλή εικόνα με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου «κόλλησε» στην επίθεση, ενώ ο ομοσπονδιακός τεχνικός Βασίλης Μασλαρινός δοκίμασε αρκετά σχήματα.

Η Ελλάδα ξεκίνησε καλά τον αγώνα και ήταν μέσα στο παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο κοντράροντας την αντίπαλό της. Ένα επιθετικό «μπλακ άουτ», ωστόσο, λίγο πριν τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου έδωσε την ευκαιρία στο Βέλγιο να ξεφύγει στο σκορ. Το 21-21 μετατράπηκε σε 37-21 με την Ελλάδα να δέχεται ένα σερί 16-0.

Η διαφορά στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε τους 20 πόντους (45-25) με τις διεθνείς αθλήτριες όμως να μην τα παρατάνε. Πίεσαν τον αντίπαλο και μείωσαν σε 59-48 πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η κόρνα της λήξης βρήκε το Βέλγιο να κερδίζει το παιχνίδι με 67-53 και τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για αύριο Σάββατο (12/6, 17:00) για το δεύτερο φιλικό.

Δεκάλεπτα: 16-15, 37-23, 51-37, 67-53

Ελλάδα (Μασλαρινός): Σταμολάμπρου 6(1), Μποσγανά, Αλεξανδρή, Παυλοπούλου 9(1), Σωτηρίου 4, Λούκα 2, Σπανού 8, Χριστινάκη 13, Τσινέκε 1, Δίελα, Φασούλα 10.

Η Ελεάννα Χριστινάκη τραυματίστηκε ενάμισι λεπτό πριν το τέλος του αγώνα και σήμερα θα υποβληθεί σε εξετάσεις.