ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Εθνική Νεανίδων : Εμφατική νίκη κόντρα στην Σλοβακία

Με το «δεξί» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β’ Κατηγορίας) που διεξάγεται στην πόλη των Σκοπίων η Εθνική Νεανίδων. Οι Ελληνίδες παίκτριες πέτυχαν εμφατική νίκη με 73-38 επί της Σλοβακίας και έδειξαν πολύ καλά αγωνιστικά στοιχεία.

Οι παίκτριες του Γερουδάκη από την αρχή του αγώνα μπήκαν αποφασισμένες για τη νίκη. Με καλές επιλογές στην επίθεση και καλή αμυντική λειτουργία το τέλος της πρώτης περιόδου της βρήκε να προηγούνται με 22-9.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για την «γαλανόλευκη», με την Εθνική Νεανίδων να δέχεται μόλις τέσσερις πόντους από την Σλοβακία. Η ψαλίδα στο σκορ άρχισε να μεγαλώνει με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει την Εθνική να προηγείται με 42-13!

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο και οι Νεάνιδες με «πατημένο» το πόδι στο γκάζι ήταν ασταμάτητες. Μάλιστα η τρίτη περίοδος τελείωσε 59-30 υπέρ της Εθνικής. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε αποκτήσει πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Εθνική Νεανίδων να φτάνει στην άνετη επικράτηση με 73-38.

Πλέον ο επόμενος αντίπαλος της Εθνικής είναι η Ρουμανία, όπου αύριο (6/7) στις 15:30 θα «διασταυρώσουν» τα ξίφη τους.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 42-13, 59-30, 73-38

ΕΛΛΑΔΑ (Γερουδάκης): Μπενέκη 2, Μπουντούρη 15(3), Δερμιτζάκη 2, Γούλα 5, Βαντσιούρη 3, Αναστασοπούλου 4, Χατζηλεοντή 13, Εζετζα 12, Φάρρου, Καρακασίδου 8, Κριμίλη 9(1), Λαλέογλου.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εθνική Νεανίδων : Εμφατική νίκη κόντρα στην Σλοβακία», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.