ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Ευρωμπάσκετ U18: Στους «8» με επική νίκη η Εθνική

Η Εθνική μας ομάδα με τρομερή αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους σκορ  29-4 κέρδισε την Φινλανδία με 68-55 και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Ευρωμπάσκετ U18 που διεξάγεται στον Βόλο.  Αύριο (1/8) με Λιθουανία στις 21:15 για μια θέση στην τετράδα.  Η γαλανόλευκη έκανε ένα σπουδαίο come back στο παιχνίδι και από εκεί...

Η γαλανόλευκη έκανε ένα σπουδαίο come back στο παιχνίδι και από εκεί που έχανε με 11 πόντους στην αρχή της τελευταίας περιόδου έκανε την αντεπίθεση της, σκοράροντας 29 πόντους και έχοντας μόλις 4 πόντους παθητικό πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Μεγάλη εμφάνιση από τους Νικολαΐδη (20π.), Ρογκαβόπουλο (16π.) και Σωτηρίου (14π.).

Από την αρχή του αγώνα οι Φινλανδοί επέβαλλαν τον δικό τους ρυθμό και επιχείρησαν πολλά μακρινά σουτ, χωρίς να έχουν δεύτερες σκέψεις. Αυτό τους έδωσε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά η αντίπαλος της Εθνικής άρχισε να χτίζει διαφορά (10-17 11′).  Η ελληνική ομάδα αντέδρασε στην πίεση και μείωσε (22-24 15′), αλλά οι Φινλανδοί είχαν και πάλι την απάντηση τους.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την Εθνική να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 26-32. Στην τρίτη περίοδο η Φινλανδία βρήκε πάλι ρυθμό και έστειλε τη διαφορά στο +13 (26-39, 22′). Η Εθνική προσπαθούσε να μειώσει, ωστόσο η διαφορά παρέμενε σε διψήφια τιμή.

Δύο τρίποντα από τον Νικολαϊδη και τον Καράμπελα φάνηκαν να αλλάζουν το σκηνικό (48-53, 32’43’’) με τον πρώτο να συνεχίζει με ένα έμμεσο τρίποντο για το 51-53 (34’10’’).

Από την γραμμή του τρίποντου ήρθε και το προβάδισμα διά χειρός Ρογκαβόπουλου (54-53, 36’), ο οποίος το επανέλαβε για το 57-53 (36’40’’) με το γήπεδο να έχει πάρει «φωτιά» και την Εθνική Ομάδα να έχει επιλέξει ένα σχήμα χωρίς κλασικό ψηλό. Η διαφορά έφτασε στο +12 (67-55, 39’05’’) με την Ελλάδα να φτάνει στη νίκη με 68-55 και στην πρόκριση στους οχτώ του Ευρωμπάσκετ U18.

Τα δεκάλεπτα: 8-14, 26-32, 39- 51, 68-55

Διαιτητές: Λούτσις (Λετονία), Κοζλόφσκις (Λετονία), Μπελιάκοφ (Ρωσία)

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 14, Κουρτίδης 6, Καράμπελας 5, Νικολαϊδης 20, Γεωργαλάς 2, Ρογκαβόπουλος 16, Ματσάγγος, Καλόγηρος, Κάδρας 3, Σταυρακούκας 2, Τσάμης

Ευρωμπάσκετ U18

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ευρωμπάσκετ U18: Στους «8» με επική νίκη η Εθνική», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.