Editorial

Στοίχημα

Βαθμολογίες

Ήττα για την Εθνική Εφήβων και τώρα Κροατία

Η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε από την οικοδέσποινα του Eurobasket U18, Λετονία με 80-74 το βράδυ της Κυριακής (29/07).

Πλέον, θα προσπαθήσει να πάρει τη νίκη στο τρίτο παιχνίδι του Α’ ομίλου, την Τρίτη (31/07, 14:00) κόντρα στην Κροατία, ώστε να κερδίσει το καλύτερο πλασάρισμα εν όψει της φάσης των «16».

Ο Χρυσόστομος Σανδραμάνης βρέθηκε σε μεγάλη ημέρα με 20 πόντους και 8/10 σουτ, ενώ συμπλήρωσε ο Νίκος Αρσενόπουλος με 18 και ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με 15. Δεν ήταν όμως αρκετοί κόντρα στους Λετονούς. Ο Αρτούρς Κούρουκς ήταν παντού στο παρκέ έχοντας 18 πόντους, 11 ριμπάουντς, 6 ασίστς, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 3 λάθη. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Αρτούρς Ζάγκαρς που μέτρησε 25 πόντους, έχοντας και 3 ριμπάουντς, 3 ασίστς και 2 λάθη.

Η ελληνική ομάδα δυσκολεύτηκε από την αρχή κόντρα στους εδρούχους, οι οποίοι πήραν προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (23-18), το οποίο και διεύρυναν στις αρχές του δευτέρου (29-21, 13′). Ωστόσο, στη συνέχεια η «γαλανόλευκη» απάντησε «ροκανίζοντας» τη διαφορά (31-30, 15′), ενώ ένα λεπτό αργότερα πήρε τον έλεγχο με τον  Αρσενόπουλο (31-23, 16′). Οι Λετονοί αντέδρασαν και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +5 (44-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν με την ίδια φόρα, φτάνοντας στο 59-51 στο 27′, όμως οι Έλληνες άσοι με ξέσπασμα έφεραν στη λήξη της περιόδου τη διαφορά στον πόντο (61-60).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε δυνατά, έκανε το 61-66 στο 31′, όμως οι Λετονοί βρήκαν τις λύσεις και έτρεξαν ένα σερί 8-0 (69-66, 33′). Η «γαλανόλευκη» προσπάθησε να επιστρέψει εκ νέου, όμως η αστοχία της την πρόδωσε κι έτσι η Λετονία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 44-39, 61-60, 80-74.