ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Ήττα για την Εθνική Εφήβων

Η Ισπανία επικράτησε της Ελλάδας (85-70) και την έστειλε να διεκδικήσει μία από τις θέσεις 13-16 στο φετινό Ευρωμπάσκετ Εφήβων. Οι Ισπανοί απέκτησαν προβάδισμα 8 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο (25-17), με τη διαφορά να παραμένει στο ίδιο επίπεδο, με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου (18 λάθη) επιχείρησε την αντεπίθεσή...

Η Ισπανία επικράτησε της Ελλάδας (85-70) και την έστειλε να διεκδικήσει μία από τις θέσεις 13-16 στο φετινό Ευρωμπάσκετ Εφήβων.

Οι Ισπανοί απέκτησαν προβάδισμα 8 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο (25-17), με τη διαφορά να παραμένει στο ίδιο επίπεδο, με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου (18 λάθη) επιχείρησε την αντεπίθεσή της, όμως στο 4ο δεκάλεπτο το σκορ πήγε ψηλά (28-22) και η «γαλανόλευκη» δεν άντεξε τον ισπανικό ρυθμό.

Στα… ρηχά έμειναν οι Νίκος Ρογκαβόπουλος (10π., 3/9 σουτ) και Νίκος Αρσενόπουλος (6π., 2/4 σουτ). Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ήταν ο Ανδρέας Τσουμάνης με 12 πόντους. Για τους Ισπανούς  ο Κάρλος Αλοσέν μέτρησε 16 (5 ριμπ., 7 ασίστ) και ο Ζοέλ Πάρα 17 (7 ριμπ., 4 ασίστ).

Κίνδυνος υποβιβασμού για την Εθνική δεν υπάρχει, καθώς η Ελλάδα θα διοργανώσει το επόμενο Ευρωμπάσκετ.

ΕΛΛΑΔΑ (Γ.Βλασσόπουλος): Χουγκάζ 4, Καματερός 2, Καράμπελας 2, Κουρτίδης 4, Τσιρογιάννης 7 (1), Αρσενόπουλος 6, Χατζηδάκης 6, Γάργαλης 3 (1), Ρογκαβόπουλος 10 (2), Σανδραμάνης 11 (1), Τσουμάνης 12, Βουλγαρόπουλος 3.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Χ.Πράδο): Αλδερέτε 5 (1), Αγιέθα , Κουέβας 13 (2), Ντίκε 5, Ταμάγιο 3, Αλοσέν 16 (7/10 σουτ), Ντε Μπλας 3, Φερνάντεθ 3, Πάρα 17 (7/13 σουτ), Παράδο 12 (1), Πραδίγια 7, Σόλα (9 ριμπ.).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ήττα για την Εθνική Εφήβων», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.