ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Λετονία- Ελλάδα 94-97: Θυμήθηκε το DNA της

Η Ελλάδα έκλεισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Eurobasket με νίκη επί της γηπεδούχου Λετονίας (97-94) στην παράταση. Και το σημαντικό είναι ότι η Ελλάδα νίκησε με το δικό της τρόπο. Κι ανέτρεψε διαφορά 15 πόντων αφού έβγαλε καλές άμυνες (μετά το 30’), έβαλε μεγάλα σουτ και είχε παίκτες που είχαν εγωισμό και...

Η Ελλάδα έκλεισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Eurobasket με νίκη επί της γηπεδούχου Λετονίας (97-94) στην παράταση.

Και το σημαντικό είναι ότι η Ελλάδα νίκησε με το δικό της τρόπο. Κι ανέτρεψε διαφορά 15 πόντων αφού έβγαλε καλές άμυνες (μετά το 30’), έβαλε μεγάλα σουτ και είχε παίκτες που είχαν εγωισμό και αντίδραση. Μεγάλο παιχνίδι από τον Κατσίβελη και τον Χρυσικόπουλο. Φοβερό ντεμπούτο του Παπαδάκη με 3/3 τρίποντα στην τελευταία περίοδο. Πολλή δουλειά και μεγάλο ματς από τον Σαλούστρο. Ο Χουγκάζ πιστοποίησε γιατί έχει… ξετρελάνει κόσμο με την απόδοσή του.

Βέβαια η Εθνική ομάδα είχε εξασφαλίσει από το Νοέμβριο την πρόκριση στην τελική φάση και η ομάδα που παρουσιάστηκε ήταν ειδικών συνθηκών. Τι είδαμε με τη Λετονία; Μια πολύ καλή αρχή (στο πρώτο πεντάλεπτο) και μια καλή αντίδραση ειδικά στην άμυνα στην τελευταία περίοδο.

Όταν οι διεθνείς πίεσαν και υποχρέωσαν τους Λετονούς να τους «νιώσουν».  Η ελληνική ομάδα μείωσε σε 72-68 στο 33’30’’ (είχε βρεθεί στο -15) και έκανε αισθητή την παρουσία της. Και με 3/3  τρίποντα του Παπαδάκη πέρασε μπροστά 78-77 μόλις ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Σκέλε με 2/2 βολές έδωσε νέο προβάδισμα στους Λετονούς.

Ο Μαργαρίτης με 1/2 βολές ισοφάρισε 79-79 αλλά ο Ζόρικς με το τρίτο του τρίποντο έφερε τη Λετονία στο 82-79. Ο Χρυσικόπουλος ισοφάρισε 82-82 με 9’’ να απομένουν αλλά η ελληνική ομάδα έβγαλε καλή άμυνα και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Η διάθεση της ελληνικής ομάδας έφερε αποτελέσματα κι ανέτρεψε την κατάσταση. Μάλιστα προηγήθηκε με 91-88 στην παράταση με 2’50’’ να απομένουν για το φινάλε. Οι Λετονοί πέρασαν 94-93 με 1’31’’ για το τέλος του αγώνα. Ο Κατσίβελης με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα (95-94) και η ελληνική ομάδα έβγαλε την άμυνα. Ο Κατσίβελης είχε κακή επιλογή αλλά ο Χρυσικόπουλος έκοψε τον Φρεϊμάνις. Ο Σαλούστρος κέρδισε το αντιαθλητικό φάουλ και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 51-42, 69-59, 82-82 (καν.αγ.), 94-97

ΛΕΤΟΝΙΑ (Στελμάχερς): Φρεϊμάνις 16, Λόμαζς 5, Σίλινς 6, Σκέλε 13, Ζόρικς 21, Ατε, Μπέρζινς 2, Λάκσα 9, Μέιερς 13, Μέγερις 3, Ζάγκαρς 6

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Χουγκάζ 5, Χρυσικόπουλος 17, Κατσίβελης 19, Παπαδάκης 11, Σαλούστρος 17, Καράμπελας, Μαργαρίτης 14, Μωραϊτης 2, Μουράτος 3, Τσαλμπούρης 3

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λετονία- Ελλάδα 94-97: Θυμήθηκε το DNA της», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College