ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Μαυροβούνιο- Ελλάδα 70-55: Ξεκίνημα με ήττα

Η Εθνική ομάδα γνώρισε την ήττα από το Μαυροβούνιο ( 70-55) στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ στη Βαλένθια, σε έναν ούτως ή άλλος πολύ ανταγωνιστικό όμιλο, που η μάχη φαίνεται άνιση.

Το Μαυροβούνιο κυριάρχησε στα ριμπάουντ (είχε συνολικά 42 ριμπάουντ, εκ των οποίων ήταν τα 16 επιθετικά) και η αστοχία της Εθνικής από την περιφέρεια ήταν καθοριστικά για να έρθει η ήττα για την Ελλάδα.

Επόμενος αντίπαλος για τα κορίτσια του Μασλαρινού είναι η πολύ ισχυρή  Σερβία (18/6, 13:00).

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Η Εθνική στο πρώτο δεκάλεπτο είχε πολύ καλά ποσοστά στο δίποντο, αλλά το τρίποντο ήταν αυτό που την πλήγωσε.

Το Μαυροβούνιο αντίθετα βρήκε ελεύθερα σουτ και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 24-16 για το Μαυροβούνιο.

Η Εθνική στο δεύτερο δεκάλεπτο έσφιξε την άμυνά της και βρήκε κάποια εύκολα καλάθια με τη Φασούλα και τη Νικολοπούλου και κατάφερε να γυρίσει από το -10 (26-16 στο 11’’).

Το Μαυροβούνιο εκμεταλλεύτηκε τα ελεύθερα σουτ που τους έδιναν οι παίκτριες του Μασλαρινού και με όπλο τα σουτ από την περιφέρεια και τα ριμπάουντ  βρέθηκαν να προηγούνται με +11 (34-23 στο 15’’).

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Εθνική να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 15 πόντους και να μην μπορεί να βρει σκορ από την περιφέρεια.

Τα ριμπάουντ και στο δεύτερο δεκάλεπτο «πλήγωσαν» την Ελλάδα.

Το πρώτο τρίποντο για την Ελλάδα ήρθε από τη Νικολοπούλου στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, με τις παίκτριες της γαλανόλευκης να μειώνουν στους 8 (46-34στο 22’’)

Το Μαυροβούνιο είχε καλύτερη χημεία στο παρκέ και έβρισκε εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Η Τσινέκε με την είσοδό της στο παρκέ έδωσε ενέργεια στην Εθνική, πίεση στην άμυνα και κατάφερε να υποχρεώσει τις αντιπάλους της σε λάθη.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 57-47 για το Μαυροβούνιο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εθνική έκανε ότι περνούσε από το χέρι για να μειώσει τη διαφορά, αλλά η αστοχία από τη γραμμή του τρίποντου συνεχίστηκε.

Μετά από αρκετή ώρα η Ελλάδα βρέθηκε στο -7 (60-53 στο 24’’) με καλάθι στον αιφνιδιασμό από τη Φασούλα. Η Εθνική έχασε τρεις ευκαιρίες να μειώσει και οι αντίπαλες της το εκμεταλλεύτηκαν και έστειλαν τη διαφορά πάλι σε διψήφια νούμερα.

Ο Μασλαρινός έριξε στο παρκέ νέες παίκτριες για να αποκτήσουν εμπειρίες με το εθνόσημο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-16, 44-29, 57-47, 70-55

Ελλάδα (Μασλαρινός): Φασούλα 21, Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου 4, Σπανού 6, Τσινέκε, Αλεξανδρή 1, Μποσγανά, Νικολοπούλου 19, Σταμπολάμπρου 2

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μαυροβούνιο- Ελλάδα 70-55: Ξεκίνημα με ήττα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.