ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Μεγάλη Βρετανία- Ελλάδα 78-69: Από +15 στο -9

Η Ελλάδα γνώρισε την ήττα 78-69 από τη Μεγάλη Βρετανία με και πάση θυσία πρέπει να κερδίσει την Λευκορωσία την Κυριακή (28/11).

Η Ελλάδα από εκεί που βρισκόταν μπροστά στο σκορ με +15 πόντους έχασε το καθαρό μυαλό της και η αστοχία της πίσω από τη γραμμή των 6.75μ. της στοίχισε τη νίκη.

Η Μεγάλη Βρετανία με την άμυνά της «έπνιξε» την Εθνική και δεν κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Καμπερίδη δέχθηκαν ένα επιμέρους 45-21 από τους Άγγλους και ξεκίνησε το αριστερό τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2023.

Πρώτος σκόρερ για την Εθνική ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση έχοντας 19 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ενώ ακολούθησε ο Νίκος Γκίκας με 14 πόντους. Πολύ καλή δουλειά στον τομέα των ριμπάουντ έκανε και ο Νίκος Ρογκαβόπουλος ο οποίος μάζεψε 9.

Η διακύμανση: Η Εθνική ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και με τον Νίκο Γκίκα να είναι σε καλή μέρα βρήκε κατάφερε να έχει τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα.

Ωστόσο η άμυνα της «γαλανόλευκης» αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 23-23.

Στη δεύτερη περίοδο η Ελλάδα βελτίωσε την αμυντική της λειτουργία και περιόρισε τη Μεγάλη Βρετανία και στο πρώτο ημίχρονο οι Άγγλοι έκαναν 11 λάθη.

Οι παίκτες του Σάββα Καμπερίδη οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 33-38.

Στην τρίτη περίοδο η Εθνική μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ και με ένα σερί 10-0 ( δύο τρίποντα από τον Γκίκα) βρέθηκε να προηγείται με 15 πόντους.

Η Ελλάδα παρασύρθηκε από τον γρήγορο ρυθμό και οι Άγγλοι με ένα σερί 6-0 κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα.

Η Εθνική στα τελευταία πέντε λεπτά δυσκολευόταν να συνδεθεί με το καλάθι και το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 57-56 για την Εθνική.

Ο Οκερεαφόρ έκανε μεγάλη ζημιά στην Εθνική και οι Άγγλοι στην τέταρτη περίοδο βρέθηκαν να προηγούνται 62-59.

Με τον Γκίκα και τον Μουράτο στο παρκέ η μπάλα κυκλοφόρησε καλά για την Ελλάδα και ο Μιχάλης Λούντζης ευστόχησε στο προσπάθεια τριών πόντων.

Οι γηπεδούχοι πέντε λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου βρέθηκαν να προηγούνται με 9 πόντους και η Εθνική ήταν με την πλάτη στον τοίχο.

Η Ελλάδα έχασε το καθαρό της μυαλό και τα πολλά άστοχα τρίποντα της στοίχισαν. Στο τέλος όσο κι αν προσπάθησαν να αλλάξουν τη μορφή του αγώνα δεν τα κατάφεραν. Και τα τραγικά ποσοστά στα τρίποντα (8/31) δεν άφηναν περιθώρια ανατροπής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 33-38, 56-57, 78-69

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Στέουτελ): Ολασένι 13, Γουίλιαμς 3, Οκερέαφορ 19, Νέλσον 10, Φίλιπ 16, Χάμιλτον 9, Μόκφορντ 4, Κλαρκ 2, Μπίγκντι Γουίλιαμς 2, Ογκουνλέιγιε

ΕΛΛΑΔΑ (Καμπερίδης): Αγραβάνης 19, Ρογκαβόπουλος 6 (9 ριμπ.), Κατσίβελης 5, Μουράτος 4, Γκίκας 14, Χρυσικόπουλος , Κακλαμανάκης 3, Καββαδάς 4, Λούντζης 5, Σαλούστρος 3, Γόντικας 4

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Λευκορωσία, που έρχεται την Κυριακή στη Θεσσαλονίκη (28/11, 17:00), έκανε την έκπληξη και κέρδισε την Τουρκία με 84-70.