ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Οι ΗΠΑ «άλωσαν» την Κούβα! (vid)

Η «Team USA» επικράτησε εύκολα της Κούβας με 93-62 στην πρώτη επίσκεψη στην Αβάνα μετά από 27 χρόνια, για το Γκρουπ C των προκριματικών της Αμερικής. Οι Κουβανοί ήταν ανταγωνιστικοί για περισσότερο από 1,5 περίοδο. Mάλιστα 2:20 πριν τη λήξη του ημιχρόνου πλησίασαν τους Αμερικανούς που είχαν από την αρχή το προβάδισμα σε 45-37. Με...

Η «Team USA» επικράτησε εύκολα της Κούβας με 93-62 στην πρώτη επίσκεψη στην Αβάνα μετά από 27 χρόνια, για το Γκρουπ C των προκριματικών της Αμερικής.

Οι Κουβανοί ήταν ανταγωνιστικοί για περισσότερο από 1,5 περίοδο. Mάλιστα 2:20 πριν τη λήξη του ημιχρόνου πλησίασαν τους Αμερικανούς που είχαν από την αρχή το προβάδισμα σε 45-37. Με ένα σερί 5-0 όμως οι ΗΠΑ έκλεισαν το ημίχρονο στο +12 (50-37).

Το παιχνίδι έληξε ουσιαστικά στο τρίτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να «φορτσάρουν» και να κλείνουν την περίοδο στο +28 (74-46). Η τελευταία περίοδος ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Χαβιέ Μάνφορντ με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Τον ίδιο αριθμό πόντων είχε και ο Ρέτζι Χαν, ενώ την πεντάδα των πρώτων σκόρερ που είχαν απαντες διψήφιο αριθμό συμπλήρωσαν οι Στόκτον με 13 και οι ΜακΚίνει και Θόρντον από 10 πόντους αντίστοιχα.

Για τους Κουβανούς καλύτερος παίκτης ήταν ο Κάρελ Γκουζμαν με 16 πόντους, ενώ πολύ καλή και η παρουσία του Τζαστίζ που σημείωσε 12 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ.

Με αυτή τη νίκη οι ΗΠΑ έφτασαν στο ρεκόρ νικών 5-1 και βρίσκονται στην πρώτη θέση του Γκρουπ C, ενώ η Κούβα βρίσκεται στην τελευταία θέση με αρνητικό ρεκόρ 0-6.