ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Το καλάθι του Κλέμπερ που «σκότωσε» το Ισραήλ (vid)

Με 0.4 δέκατα να μένουν, έστειλε το ματς στην παράταση όπου η Γερμανία πήρε τη νίκη

Ο όμιλος της εθνικής μας ομάδας χθες είχε δύο ματς που κρίθηκαν ουσιαστικά σε… buzzer beater. Το ένα ήταν το καλάθι του Παπανικολάου και το άλλο του Κλέμπερ, το οποίο δεν έδωσε τη νίκη στη Γερμανία, αλλά έστειλε το ματς με το Ισραήλ στη παράταση, εκεί όπου τελικά επικράτησαν με 112-98 και πήραν το εισιτήριο για το Παγκόσμιο.

Οι Γερμανοί ήταν πίσω σε όλη την διάρκεια του αγώνα και με 0.4 να μένουν, βρισκόντουσαν πίσω με 90-91 και τον Ισραηλινό Γκινάτ να βρίσκεται στη γραμμή των βολών. Ήθελε να χάσει την δεύτερη καθώς δεν προλάβαιναν οι Γερμανοί να εκδηλώσουν επίθεση, αλλά έκανε airball! Έδωσε έτσι την ευκαιρία στην παρέα του Ντένις Σρούντερ να πάρει τάιμ άουτ και να σχεδιάσει επίθεση στα 0.4, με τον άσο του ΝΒΑ να δίνει την ασίστ στον ανενόχλητο Κλέμπερ, που ισοφάρισε σε νεκρό χρόνο.

Στην παράταση έγιναν όλα πιο εύκολα και η Γερμανία πήρε το εισιτήριο για τη Κίνα.