EUROLEAGUE

Ζαλγκίρις – Ολυμπιακός 83-75: Το… έγκλημα (στην τρίτη περίοδο) και η «τιμωρία»

Ο Ολυμπιακός καταλύει τη (μπασκετική) λογική. Μολονότι αυτό που συνέβη στο Κάουνας έχει (λογική) εξήγηση. Το πρώτο ημίχρονο ήταν σχεδόν τέλειο. Ο Ολυμπιακός μέτρησε 10/16 σουτ τριών πόντων. Μοίρασε 12 ασίστ. Και δεν έκανε ούτε ένα λάθος! Μέχρι εδώ, όλα καλά. Ή μάλλον τέλεια. Μόνο που η διαφορά στο σκορ ήταν μόλις 8 πόντοι. Και...

Ο Ολυμπιακός καταλύει τη (μπασκετική) λογική. Μολονότι αυτό που συνέβη στο Κάουνας έχει (λογική) εξήγηση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σχεδόν τέλειο. Ο Ολυμπιακός μέτρησε 10/16 σουτ τριών πόντων. Μοίρασε 12 ασίστ. Και δεν έκανε ούτε ένα λάθος!

Μέχρι εδώ, όλα καλά. Ή μάλλον τέλεια. Μόνο που η διαφορά στο σκορ ήταν μόλις 8 πόντοι. Και λέμε μόλις γιατί με τέτοια στατιστικά, το… χάσμα έπρεπε να είναι μεγαλύτερο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία άλλη ιστορία.

Αναμενόμενη. Εκεί όπου ο Ολυμπιακός θα έπρεπε να βγάλει αντίδραση στο ξέσπασμα της Ζαλγκίρις.

Δεν την έβγαλε.

Από το… κανένα λάθος, οι παίκτες του Μπλατ βρέθηκαν στα 15 (τα πέντε από τον Σπανούλη, ο οποίος μέτρησε 2/9 και έδωσε 8 ασίστ). Έγιναν προβλεπόμενοι. Αργοί. Και δεν είχαν το τρίποντο να τους… ξελασπώσει. Από τα 10/16 βρέθηκαν στα 3/10.

Ο Ολυμπιακός έχασε την επαφή

Το τρίποντο έπαψε να δίνει σκορ και ο Ολυμπιακός έχασε την επαφή με το σκορ. «Πληρώνοντας» αυτό το σχεδόν 35% στα σουτ δύο πόντων. Χώρια τις χαμένες κατοχές από τα μαζεμένα λάθη.

Κανονικά θα έπρεπε να υπήρχε εναλλακτική λύση (στο σκορ). Στην πράξη δεν υλοποιήθηκε.

Ο Πρίντεζης που ξεκίνησε… καυτός με 14 πόντους (και 4/4 τρίποντα) στην πρώτη περίοδο, πέτυχε δύο δίποντα. Και έμεινε μόνο ο Ζακ ΛεΝτέι να δίνει σκορ.

Η Ζαλγκίρις έμεινε πιστή στο πλάνο της. Χτύπησε κοντά στο καλάθι. Στην αρχή τουλάχιστον.

Όταν ήρθε η ώρα της… κρίσης, πέτυχε και τρίποντα! Και από εκεί που κυνηγούσε στο σκορ – και ο Σάρας Γιασκεβίτσιουτς ήταν έξαλλος με την άμυνα της ομάδας του – πήρε και διψήφια διαφορά.

Η τελευταία αντεπίθεση του Ολυμπιακού, που έφτασε τη διαφορά στους 7 πόντους (70-63 με 45 δεύτερα στο ρολόι) έδειξε πως θα έπρεπε να υπήρχε διαφορετική αντιμετώπιση από τους παίκτες του Ολυμπιακού.

Ωστόσο, αυτό που μένει είναι οι (μόλις) 27 πόντοι στο δεύτερο ημίχρονο…

MVP: Ο Νέιτ Γουόλτερς. Δεν ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ζαλγκίρις, αλλά ήταν ο πιο ουσιαστικός: 14 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και ένα κλέψιμο. Ηταν ο… μπροστάρης της αντεπίθεση των Λιθουανών, χώρια την αμυντική προσπάθειά του.

UP: Ο Ολυμπιακός του πρώτου ημιχρόνου. Χωρίς λάθος μετά από 20 λεπτά αγώνα, με τρομερή ευστοχία στα σουτ τριών πόντων. Η Ζαλγκίρις δεν τα παράτησε ακόμη και όταν στο πρώτο ημίχρονο δεχόταν τρίποντα από παντού. Το πρώτο ημίχρονο της ομάδας από τη Λιθουανία δεν ήταν κακό, μολονότι έχανε με 8 ποντους.

DOWN: Ο Ολυμπιακός του δευτέρου ημιχρόνου. Δεκαπέντε λάθη σε 20 λεπτά αγώνα (στο δεύτερο), με κακή αμυντική προσαρμογή και στους ψηλούς και στους κοντούς. Κακό επιθετικό πλάνο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χρησιμοποίησαν πολλές φορές τη δυνατότητα του ριπλέι. Κάτι που σημαίνει αμφιβολία ή έλλειψη άποψης για τις φάσεις. Δεν έκριναν, πάντως, την έκβαση του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 40-48, 60-59, 83-75.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Σ.Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12 (4/8 δίπ., 4/6 βολές, 3 ριμπ., 3 ασίστ, 1 κόψ.), Γουόλτον, Γουόλτερς 14 (5/11 δίπ., 1/2 τρίπ., 7 ριμπ., 6 ασίστ, 1 κλέψ.), Γουόκαπ, Βέστερμαν, Μπιρούτις 2, Μιλάκνις 6 (2/7 τρίπ.), Γουάιτ 13 (4/4 δίπ., 5/6 βολές, 4 ριμπ.), Γκριγκόνις 19 (5/6 δίπ., 3/4 τρίπ.), Καβαλιάουσκας 12 (4/6 δίπ., 4/4 βολές), Ουλάνοβας 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ν.Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 9 (3/7 δίπ., 1/4 τρίπ., 3 ασίστ, 1 κλέψ. ,1 λάθος), Σπανούλης 9 (1/3 δίπ., 1/6 τρίπ., 4/5 βολές, 4 ριμπ., 8 ασίστ, 2 κλεψ., 5 λάθη), Τίμα 9 (3/4 τρίπ.), Μιλουτίνοφ 4 (2/4 δίπ., 5 ριμπ.), Στρέλνιεκς 5 (1), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 18 (3/9 δίπ., 4/4 τρίπ., 3 ριμπ., 3 ασίστ), Παπανικολάου 6 (2/4 τρίπ., 5 ριμπ., 2 ασίστ, 1 κλέψ.), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 15 (4/7 δίπ., 1/1 τρίπ., 4/4 βολές, 4 ριμπ.).

Πασκουάλ: «Η Φενέρ είναι παντού εξαιρετική»

Το εκπληκτικό βίντεο του ESPN για τον Αντετοκούνμπο (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ζαλγκίρις – Ολυμπιακός 83-75: Το… έγκλημα (στην τρίτη περίοδο) και η «τιμωρία»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.