EUROLEAGUE

Αλμπα- ΤΣΣΚΑ 66-82 : Αγωνία για Κλάιμπερν (vid)

Παρέμεινε αήττητη η ΤΣΣΚΑ που πέρασε από το Βερολίνο κόντρα στην Αλμπα αλλά ανησυχεί για τον σοβαρό τραυματισμό του Ουίλ Κλάιμπερν

Η Αλμπα το πάλεψε όσο μπορούσε. Όμως η ΤΣΣΚΑ είναι… από άλλο ανέκδοτο. Είναι πολύ καλύτερη. Κι όταν πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο όλα τελείωσαν κι έφυγε νικήτρια με 82-66 από το Βερολίνο. Όμως υπάρχει ανησυχία μετά τον τραυματισμό του Κλάιμπερν.

Ετσι οι πρωταθλητές Ευρώπης παρέμειναν αήττητοι μετά και την 4η αγωνιστική. Βρίσκονται στην κορυφή παρέα με την Μπαρτσελόνα (οι μόνες αήττητες ομάδες μέχρι στιγμής). Από την άλλη η Αλμπα υποχώρησε στο 1-3.

Η ΤΣΣΚΑ είχε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα αλλά αισθανόταν την… καυτή ανάσα των γηπεδούχων. Εκλεισε την πρώτη περίοδο με 17-15 υπέρ της καθώς η Αλμπα προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό και να πάει το παιχνίδι σε χαμηλό τέμπο.

Η ΤΣΣΚΑ ανησυχεί για Κλάιμπερν

Στα μισά της δεύτερης περιόδου η Αλμπα προηγήθηκε με 25-23 κι άρχισε να βάζει δύσκολα στην ΤΣΣΚΑ που πάντως αντέδρασε κι έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (σκορ 39-34). Το μεγάλο πρόβλημα όμως ήταν ο σοβαρός τραυματισμός του Ουίλ Κλάιμπερν ο οποίος αποχώρησε κι εκφράζονται φόβοι ότι θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν.

Η 3η περίοδος ήταν… εφιαλτική για την Αλμπα. Η ΤΣΣΚΑ έπαιξε σαν πρωταθλήτρια Ευρώπης κι έδειξε την διαφορά επιπέδου και ποιότητας με την  φιλόδοξη, καλοδουλεμένη αλλά σαφώς υποδεέστερη γερμανική ομάδα.

Μέχρι και 6’47’’ πριν το τέλος της 3ης περιόδου η Αλμπα είχε επαφή με το σκορ (44-39 για την ΤΣΣΚΑ) αλλά μετά άρχισε το.. πάρτι. Οι Γερμανοί έμειναν χωρίς πόντο για τρία λεπτά, οι Ρώσοι πέτυχαν 7 αναπάντητους πόντους και ξέφυγαν με 12 (σκορ 51-39).

Τρομερό τρίτο δεκάλεπτο

Όμως ο εφιάλτης ακόμα δεν είχε τελειώσει. Στα τελευταία 2’37’’ η ΤΣΣΚΑ έκανε επιμέρους σκορ 10-2 και ξέφυγε με 61-42. Πλέον είχε καθαρίσει τον αγώνα και με διαφορά χάρη στο επιμέρους σκορ 22-8 της 3ης περιόδου.

Στην 4η περίοδο ήταν πολύ εύκολο για τους Ρώσους να διατηρήσουν την διαφορά και να φτάσουν άνετα στη νίκη με 82-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 34-39, 42-61, 66-82

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Μέισον, Σίβα 7 (11 ασίστ), Γκίφεϊ 11, Ερικσον. Μάτισεκ 2, Σνάιντερ 11 (2/2 τρίποντα), Ογκμπε 2, Γκιεντράιτις 10 (6 ριμπάουντ), Τίμαν 1, Κάβανο 3, ΕνΚόκο 8 (7 ριμπάουντ), Σίκμα (11 (5 ριμπάουντ).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπόλομποϊ 12 (1/3 τρίποντα), Τζέιμς 22 (5/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 7 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Βόιτμαν 7 (8 ριμπάουντ), Βορόντσεβιτς 2, Κλάιμπερν 2, Χάκετ 2, Χίλιαρντ 21 (6/10 τρίποντα), Κουρμπανόφ (8 ριμπάουντ), Χάινς 7, Μπέικερ.

Aκολουθήστε το Sportime στο Instagram

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αλμπα- ΤΣΣΚΑ 66-82 : Αγωνία για Κλάιμπερν (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.