EUROLEAGUE

Αναντολού Εφές – Μιλάνο 101-95: Ζωντανός ο Ολυμπιακός!

Αναντολού Εφές - Μιλάνο: Το Μιλάνο ηττήθηκε στην Κωνσταντινούπολη από την Αναντολού Εφές, αποκλείστηκε από τη συνέχεια της Euroleague.

Αναντολού Εφές – Μιλάνο: Το Μιλάνο ηττήθηκε στην Κωνσταντινούπολη από την Αναντολού Εφές, αποκλείστηκε από τη συνέχεια της Euroleague (101-95).

Πλέον, ο Ολυμπιακός περιμένει και το αποτέλεσμα στο ματς ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και τη Ζαλγκίρις για να γνωρίζει οριστικά αν την Παρασκευή (5/4) με νίκη απέναντι στη Νταρουσάφακα να μπει στην οκτάδα.

Τα πράγματα για το ματς στην Πόλη είναι απλά: Η Αρμάνι έπαιζε για ένα αποτέλεσμα. Τη νίκη. Το τελικό σκορ… προδίδει οτι στην ιταλική ομάδα δεν προσπάθησαν ιδιαίτερα. Για την ακρίβεια, προσπάθησαν με σύντομη ημερομηνία λήξης. Άντεξαν μέχρι το ημίχρονο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο της ομάδας του Πιανιτζιάνι (33-18) έσβηνε τις ελπίδες που είχε ο Ολυμπιακός. Έδινε την πρόκριση στην Αρμάνι.

Μόνο που στα υπόλοιπα 20 λεπτά η Εφές αγωνίστηκε για την πάρτη της. Για τον θεσμό. Και την αξιοπρέπειά της.

Δεν άφησε κανένα περιθώριο στο τρίτο δεκάλεπτο. Διέγραψε το χάντικαπ (32-16 το επί μέρους σκορ) και με μπροστάρη τον Σέιν Λάρκιν καθάρισε μία ακόμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 42-53, 74-69, 101-95.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ε.Αταμάν): Λάρκιν 12 (3), Μπομπουά 14 (1), Μπαλμπάι, Σανλί 7, Μορμάν 13 (1/3 τριπ., 8 ριμπ., 3 ασίστ), Τουντσέρ, Πλάις 14, Μίτσιτς 18 (2/3 τριπ., 8 ασίστ), Αντερσον (1), Ντάνστον 6, Σιμόν 14 (2).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Σ.Πιανιτζιάνι): Τζέιμς 17 (7/21), Μίτσοφ 14 (1), Ταρζέφσκι 11 (5/5 διπ.), Νέντοβιτς 16 (2), Κουζμίνσκας 14 (2), Νάναλι 10 (2), Μπρουκς 7 (1), Τζέρελς, Όμιτς 6.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αναντολού Εφές – Μιλάνο 101-95: Ζωντανός ο Ολυμπιακός!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.