EUROLEAGUE

Αντί για Βελιγράδι, Βελιγρ-Άδη

Τα όνειρα πρόκρισης του Ολυμπιακού σταμάτησαν στο Κάουνας, εκεί όπου η Ζαλγκίρις για 30 λεπτά ήταν καλύτερη και επικράτησε με 101-91 των Πειραιωτών σφραγίζοντας τα εισιτήρια για το Φάιναλ Φορ

Η Ζαλγκίρις ήταν καλύτερη, το απέδειξε σε ακόμα ένα παιχνίδι, έκανε το 3-1 στη σειρά κι έτσι θα βρεθεί στο Φάιναλ Φορ του Βελιγραδίου αφήνοντας εκτός συνέχειας τον Ολυμπιακό. Ο Ολυμπιακός παρότι έπαιζε με την πλάτη στο τοίχο δεν μπόρεσε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων σε άμυνα κι επίθεση με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 101-91 και να αποχαιρετήσει τα όνειρα για παρουσία σε ακόμα μία τελική φάση. Κλάματα χαράς για τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους!

Η υπεροχή της Ζαλγκίρις ήταν καθολική στο πρώτο ημίχρονο που τιμωρούσε συνέχεια τις αργές περιστροφές στην «ερυθρόλευκη» άμυνα. Οι 23 και 28 πόντοι αντίστοιχα στα δύο δεκάλεπτα με 8/14 τρίποντα απλά επιβεβαιώνουν τα μεγάλα αμυντικά προβλήματα της ελληνικής ομάδας, η οποία δέχτηκε 51 πόντους στο πρώτο ημίχρονο χωρίς κανένας εξ αυτών να προέρχεται από αιφνιδιασμό!

Γιασικεβίτσιους: «Καλύψαμε την απειρία με το πνεύμα»

Σφαιρόπουλος: «Δεν ήμασταν τυχεροί, είχαμε πολλούς τραυματισμούς»

Σπανούλης: «Είναι στενάχωρη στιγμή, αλλά πρέπει να ανασυγκροτηθούμε»

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με σερί 5-0, όμως με 5 πόντους του Ρόμπερτς έγινε το 5-5 στο 2’. Το κακό, όμως, για τον Ολυμπιακό ήταν ότι δεν μάθαινε από τα αμυντικά του λάθη. Οι Πειραιώτες έβλεπαν τους αντιπάλους τους με ωραίο passing game να βγάζουν ελεύθερα σουτ και σε συνδυασμό με την ανεβασμένη ψυχολογία που είχαν, «έχτισαν» για πρώτη φορά καλή διαφορά (14-5 στο 5’). Μπορεί επιθετικά ο Σπανούλης να του έδωσε λίγο ρυθμό, όμως η άμυνα παρέμενε η «αχίλλειος πτέρνα», καθώς μέσα σε μόλις 6 λεπτά είχε δέχθηκε 21 πόντους εκ των οποίων οι 10 από τον Κέβιν Πάνγκος (21-13 στο 6’). Μόλις έγινε αποδοτικός πίσω φάνηκε η διαφορά και… μπροστά! Οι «ερυθρόλευκοι» με ένα επιμέρους 9-2 όχι μόνο επέστρεψαν στο παιχνίδι αλλά στο κλείσιμο της περιόδου με καλάθι του Παπαπέτρου μείωσαν σε 23-22.

Μπορεί να φαινόταν ότι έχει ισορροπήσει το ματς, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε και πάλι χωρίς καλό ρυθμό. Η έλλειψη σταθερότητα στην «ερυθρόλευκη» απόδοση έφερε ένα επιμέρους 18-5 που εκτόξευσε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (41-27 στο 15’). Γενικότερα οι χώροι που έβρισκαν οι Λιθουανοί ειδικά στην περιφέρεια, τους έδωσαν το δικαίωμα να σουτάρουν με εξαιρετικά ποσοστά (8/14 – 57%) κι έτσι το 51-37 του ημιχρόνου απλά επιβεβαίωνε την καθολική υπεροχή των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός ήθελε αλλά πλέον ήταν φανερό ότι δεν μπορούσε, καθώς οι «πράσινοι» είχαν ρυθμό, αυτοπεποίθηση και μία τεράστια ενέργεια να βρεθούν στην τελική φάση της διοργάνωσης. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ξέμεναν από δυνάμεις, ενώ η αμυντική λειτουργία συνέχιζε να αποτελεί «πληγή». Τα πράγματα, όμως δεν ήταν καλύτερα και στην επίθεση εκεί όπου οι Πειραιώτες είχαν 7/15 δίποντα και 8/20 τρίποντα! Τελικά όχι μόνο δεν μειώθηκε η διαφορά αλλά αντιθέτως έφτασε μέχρι το 78-56 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Τα τελευταία λεπτά θα είχαν θεωρητικά διαδικαστικό χαρακτήρα, όμως ο Ολυμπιακός με μπροστάρη τον Σπανούλη προσπάθησε να κάνει το come back, όμως η διαφορά ήταν τέτοια που δεν άφηνε πολλά περιθώρια για να αλλάξει το ρου της ιστορίας. Το τελικό 101-91 έδωσε το έναυσμα για ξέφρενα πανηγύρια στις κερκίδες της «Zalgirio Arena» με τη Ζαλγκίρις να επιστρέφει σε Φάιναλ Φορ ευρωπαϊκής διοργάνωσης έπειτα από το 1999 όταν και σήκωσε το τρόπαιο στο Μόναχο.

MVP: Αν και δεν υπήρξε παίκτης που να υστέρησε ιδιαίτερα, ωστόσο, ο Εντγκάρας Ουλανόβας είναι αυτός που παίρνει το βραβείο. Ο Λιθουανός ήταν από τους παίκτες που βοήθησαν να ανεβάσει σε δυσθεώρητα ύψη τη διαφορά η Ζαλγκίρις, ενώ από τους 20 πόντους που πέτυχε οι 11 ήταν στο τρίτο δεκάλεπτο.

UP: Τι κι αν δεν είχε το μεγάλο μπάτζετ ή το πιο λαμπερό ρόστερ; Η Ζαλγκίρις έπειτα από 19 χρόνια επιστρέφει στην τελική φάση της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης και μεγάλο μερίδιο ευθύνης αναλογεί στον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που έχτισε μεθοδικά ένα καλοδουλεμένο σύνολο με ξεκάθαρους ρόλους και τρομερή πειθαρχία.

DOWN: Η εμφάνιση του Ολυμπιακού για τριάντα λεπτά σε ακόμα ένα ματς ήταν… αποκαρδιωτική. Κακές περιστροφές στην άμυνα και 101 πόντοι παθητικό όλοι σε παιχνίδι 5 εναντίον 5 (!) μόνο ευχαριστημένο δεν μπορούν να αφήσουν τον Γιάννη Σφαιρόπουλο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Η τριπλέτα των Ντάνιελ Ιερεθουέλο, Νταμίρ Γιαβόρ, Μεϊντί Ντιφαλά είχε σχετικά εύκολο έργο για τριάντα λεπτά, καθώς τις δύο ομάδες χώριζε μεγάλη απόσταση, όμως στο τέλος κατάφερε να βάλει… φωτιά στο παιχνίδι. Το αντιαθλητικό στον Παπανικολάου που έκοψε κάθε ελπίδα ανατροπής για τον Ολυμπιακό θα μπορούσε να είχε δοθεί απλά φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 51-37, 78-56, 101-91.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σ. Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 9, Πάνγκος 21 (2), Τουπάν 11 (1), Ούντριχ 4, Γιανκούνας 8 (1), Σάιους, Μιλάκνις 3 (1), Μίσιτς 9 (3), Γουάιτ 8 (2), Καβαλιάουσκας 7, Βαλίνσκας 1, Ουλανόβας 20 (3).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 8, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 19 (2), Μιλουτίνοφ 3, Στρέλνιεκς 17 (2), Τιλί 3 (1), Παπανικολάου 15 (1), Μάντζαρης, Ρόμπερτς 10 (2), Ουίλτζερ 12 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ 1-3

Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις 78-87

Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις 79-68

Ζαλγκίρις – Ολυμπιακός 80-60

Ζαλγκίρις – Ολυμπιακός 101-91

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αντί για Βελιγράδι, Βελιγρ-Άδη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.