EUROLEAGUE

Αρμάνι Μιλάνο- Εφές 76-81: Μόνη στην κορυφή! (vid)

Με τρομερό Πλάις και καθοριστικό τον Λάρκιν η Εφές πέτυχε μεγάλο διπλό στο Μιλάνο (81-76) και βρίσκεται μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας

Με κορυφαίο τον Τίμπορ Πλάις και καθοριστικό στο τέλος τον Σέιν Λάρκιν, η Εφές πέρασε με 81-76 από το Μιλάνο. Μόνη στην κορυφή της Euroleague η ομάδα του Αταμάν, με ρεκόρ 6-2. Αφησε πίσω της την Αρμάνι που πλέον έχει 6-3.

Πολύ μεγάλος αγώνας έγινε στο Μιλάνο. Όπως αναμενόταν άλλωστε καθώς είχαμε να κάνουμε με… ντέρμπι κορυφής. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα. Εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και το ενδιαφέρον του κόσμου παρέμεινε αμείωτο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η αγωνία κορυφώθηκε. Οι δύο ομάδες μπήκαν για την… τελική μονομαχία με την Εφές να προηγείται 62-60. Και να απειλεί ανοιχτά την Αρμάνι με διπλό.

Φυσικά η αγωνία… παρατάθηκε! Το… θρίλερ συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 66-66 ενώ απέμεναν 7 λεπτά για το τέλος του αγώνα.

Οι πολύ σκληρές μονομαχίες, σώμα με σώμα κυριάρχησαν στον αγώνα. Ήταν φανερό ότι όλα θα κρίνονταν στα τελευταία λεπτά. Τόσο η Αρμάνι Μιλάνο όσο και η Εφές δικαιολογούσαν απόλυτα ότι βρίσκονταν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η Εφές είχε Λάρκιν στο τέλος

Το πόσο… σκληρός ήταν ο αγώνας φαίνεται και από κάτι ακόμα. Με δύο βολές του Πλάις ενώ απέμεναν 6’01’’ για το τέλος, η Εφές ισοφάρισε 68-68. Επρεπε να περάσουν 2’16’’ για να σκοράρει κάποια ομάδα. Κι εκείνη ήταν η Εφές με τον Λάρκιν που πέρασε μπροστά με 70-68. Ο Λάρκιν συνέχισε με 3/3 βολές και 3’12’’ πριν το τέλος η Εφές βρέθηκε στο 73-68. Και φαινόταν ικανή να πάρει μια μεγάλη νίκη.

Κι αν ο Νέντοβιτς με τρίποντο μείωσε στους 2, ο Σίνγκλετον απάντησε με τον ίδι τρόπο και η Εφές βρέθηκε στο 76-71. Απέμεναν πλέον 1’29’’ για το τέλος όταν ο Μπρουκς αστόχησε και ο Σίνγκλετον μάζεψε το ριμπάουντ ενώ ο Σίμον κέρδισε και φάουλ. Η Εφές είχε γίνει το φαβορί του αγώνα, καθώς ο Κροάτης με 1/2 βολές διεύρυνε τη διαφορά στους 6.

Η απάντηση της Αρμάνι ήρθε από το τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεθ (74-77) αλλά ήταν ο ίδιος που απέτυχε λίγο (32’’ για το φινάλε) να ισοφαρίσει.  Η ψυχραιμία του Λάρκιν (είχε 4/4 βολές στα τελευταία 28’’ του αγώνα) αποδείχθηκε καταλυτική ώστε η Εφές να φτάσει στη νίκη που την κράτησε στην κορυφή!

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μακ 8, Μιτσόφ 10, Μπιλίνγκα 5, Ρολ 8, Ροντρίγκεθ 11, Ταρσζέφσκι 6, Νέντοβιτς 9, Γουάιτ 8, Μπρουκς 8, Σκόλα 3.

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 17, Μπομπουά 10, Σίνγκλετον 11, Μπαλμπάι, Σανλί 6, Πλάις 14 (12 ριμπάουντ), Μίσιτς 6, Αντερσον 3, Πέτερς 8, Σιμόν 6.