EUROLEAGUE

Μπαρτσελόνα- Ζενίτ 81-78: Παράταση ελπίδας

Η Ζενίτ έφτασε μια ανάσα από το να κάνει και δεύτερο break στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» και να γίνει απόλυτο αφεντικό της σειράς αλλά η Μπαρτσελόνα τα κατάφερε στην παράταση μ 81-78 (ο κανονικός αγώνας 66-66) και ισοφάρισε σε 1-1. Ο επόμενος αγώνας ανάμεσα σε Ζενίτ και Μπαρτσελόνα είναι ορισμένος για την Μεγάλη Τετάρτη (28/4-20:00). Οι...

Ο επόμενος αγώνας ανάμεσα σε Ζενίτ και Μπαρτσελόνα είναι ορισμένος για την Μεγάλη Τετάρτη (28/4-20:00). Οι Ρώσοι έχουν δύο αγώνες στην έδρα τους κι αν τους νικήσουν τότε θα προκριθούν στο φάιναλ φορ. Η Μπαρτσελόνα πρέπει οπωσδήποτε να πάρει τουλάχιστον έναν αγώνα στην Αγία Πετρούπολη για να παραμείνει ζωντανή. Πολύ σκληρός αγώνας, με εναλλαγές και σασπένς. Καθοριστικά τα 2 κλεψίματα του Χάνγκα. Παραφωνία η διαιτησία με πολλά λάθη κυρίως σε βάρος των Ρώσων.

Η Ζενίτ άρχισε με τον «αέρα» της υπεροχής και είχε τον έλεγχο στα πρώτα 12 αγωνιστικά λεπτά. Τότε προηγήθηκε με 21-15 αλλά ήταν και το σημείο που η Μπαρτσελόνα αντέδρασε. Κι «επιτέθηκε». Με την εξαιρετική της άμυνα (κορυφαία στον τομέα φέτος στην Euroleague με δεύτερη την Ζενίτ) κράτησε τους Ρώσους χωρίς πόντο για τρία λεπτά. Κι έτρεξε παράλληλα σερί 12-0 και προηγήθηκε 27-21  στο 16.

Είχε αλλάξει το momentum με την Μπαρτσελόνα να ξεφεύγει ακόμα περισσότερο (34-25 μετά από τρίποντο του Σμιτς) και με την Ζενίτ να έχει 1/9 τρίποντα (0/3 και 1/5 σουτ συνολικά ο Κέβιν Πάνγκος).

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 38-29 στο ημίχρονο με την Ζενίτ να έχει 1/10 τρίποντα αλλά ακόμα τίποτα δεν είχε τελειώσει. Η Ζενίτ πλησίασε σε 43-39 στα μέσα της 3ης περιόδου με τις άμυνες των δύο ομάδων να παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο.

Αν και ιδιαίτερα άστοχοι στα τρίποντα οι φιλοξενούμενοι εν τούτοις με τον Χόλινς να βρίσκει στόχο μείωσαν σε 46-44 με 1’19’’ να απομένει για το τέλος της 3ης περιόδου. Μέχρι εκείνο το σημείο η Ζενίτ είχε 4/19 τρίποντα αλλά κατάφερε μέσα από την άμυνά της να έχει αντίδραση και να ισοφαρίσει 46-46 με σερί 7-0.

Τα πάντα πλέον είχαν να κάνουν με τη λεπτομέρεια σε έναν πολύ «σκληρό» αγώνα. Με 3’27’’ για το φινάλε ο Πάνγκος μείωσε σε 59-58 και όλα κρέμονταν σε μια κλωστή.  Το κλέψιμο και το καλάθι του Κούριτς έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων (63-58) στην Μπαρτσελόνα με 3’10’’ να απομένουν για το τέλος. Σε κρίσιμο σημείο (2’43’’ για τη λήξη) ο Πάνγκος είχε 1/3 βολές και ο Χίγκινς τιμώρησε την Ζενίτ (65-59). Με έμμεσο τρίποντο του Μπλακ η Ζενίτ μείωσε 65-62, ο Μίροτιτς αστόχησε όπως και ο Μπλακ. Με 1’33’’ για τη λήξη ο Μίροτιτς είχε 1/2 βολές (66-62) και 7 δευτερόλεπτα μετά ο Τόμας ήταν ψύχραιμος (2/2 και 66-64). Ο Χίγκινς αστόχησε και ο Πάνγκος, πολύ έξυπνα κέρδισε δύο βολές από τον Κούριτς ισοφαρίζοντας σε 66-66.

Με 22’’ για το τέλος ο Μίροτιτς αστόχησε αλλά το ίδιο έκανε και ο Πάνγκος κι έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Με 3’36’’ για το τέλος η Ζενίτ ήταν μπροστά με 71-68 αλλά η Μπαρτσελόνα επέστρεψε. Το σκορ ήταν στο 76-76 με 1’20’’ για το φινάλε και της παράτασης. Η Ζενίτ έχασε την επίθεση και ο Ντέιβις είχε 1/2 βολές δίνοντας προβάδισμα 77-76 στην Μπαρτσελόνα. Ο Μπάρον έκανε λάθος πάσα και ο Χάνγκα έκλεψε τη μπάλα ενώ στη συνέχεια κέρδισε και φάουλ. Είχε 2/2 βολές (79-76). Ο Πάνγκος (στα 12,2’’) τον μιμήθηκε (79-78) όπως και ο Χίγκινς στα 9,4’’ (σκορ 81-78). Ο Χάνγκα έκλεψε και πάλι από τον Πάνγκος και ο αγώνας τελείωσε…

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 38-29, 48-48, 66-66 (καν.αγ.), 81-78

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 22, Χάνγκα 5, Μπολμαρό 7, Σμιτς 6, Οριόλα 6, Αμπρίνες Χίγκινς 15, Κούριτς 9, Κλαβέρ, Μίροτιτς 8, Καλάθης 3

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πασκουάλ): Ρίβερς 4, Ζακχάροβ, Πάνγκος 23, Φριτζόν, Χόλινς 12, Τόμας 17, Μπάρον 7, Κβοβστόβ, Ζούμποκοβ 2, Πόιθρες 4, Μπλακ 9