EUROLEAGUE

Χίμκι-Ζενίτ 70-91: Ελπίδες πρόκρισης με «βροχή» τριπόντων (vid)

Χίμκι-Ζενίτ 70-91:Μια νίκη που την χρειαζόταν οπωσδήποτε (καθώς εσχάτως είχε χάσει έδαφος) πέτυχε η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ στο ρώσικο ντέρμπι για την 31η αγωνιστική. Χίμκι-Ζενίτ 70-91: Με τη νίκη αυτή το συγκρότημα της Αγίας Πετρούπολης βελτίωσε το ρεκόρ της στη Euroleague στο 17-13, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο αποκαρδιωτικό 3-27. Ουσιαστικά η Χίμκι άντεξε...

Χίμκι-Ζενίτ 70-91:Μια νίκη που την χρειαζόταν οπωσδήποτε (καθώς εσχάτως είχε χάσει έδαφος) πέτυχε η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ στο ρώσικο ντέρμπι για την 31η αγωνιστική.

Χίμκι-Ζενίτ 70-91: Με τη νίκη αυτή το συγκρότημα της Αγίας Πετρούπολης βελτίωσε το ρεκόρ της στη Euroleague στο 17-13, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο αποκαρδιωτικό 3-27.

Ουσιαστικά η Χίμκι άντεξε για ένα ημίχρονο (29-39 στο 20′) καθώς στο δεύτερο παραδόθηκε στη σαφώς πιο «διψασμένη» για τη νίκη Ζενίτ.

Η τελευταία έκανε ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +19 (47-66), με την τελευταία περίοδο να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα και το προβάδισμα να ξεφεύγειο πάνω από τους 20π. (50-71, 59-81).

Οπως γίνεται εύκολα αντιληπτό το μεγάλο όπλο των φιλοξενούμενων στο αποψινό ματς ήταν άμυνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο ο Σβεντ είχε μόλις 8π. πετυχαίνοντας τους υπόλοιπούς του όταν πια είχαν κριθεί όλα.

Η Χίμκι είχε μοναδικό διασωθέντα τον Τζόρνταν Μίκι (23π.), την ώρα που η ομάδα του Πασκουάλ είχε μια εξαιρετική πολυφωνία και «πρώτα βιολιά» τους Χόλινς, Πάνγκος και Πόιτρες.

Επίσης πρέπει να σταθούμε και στη σούπερ ευστοχία των φιλοξενούμενων από τα 6.75μ. από όπου έγραψαν 13/24, δηλαδή ποσοστό 54,2%.

Θυμίζουμε πως η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έχει και ματς λιγότερο αυτό με τον Παναθηναϊκό που είχε αναβληθεί λόγω κρουσμάτων κορονοϊού.

Χίμκι-Ζενίτ 70-91

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 29-39, 47-66, 70-91

Χίμκι (Μάλτσεφ): Σβεντ 19 (5/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές), ΜακΚόλουμ 17 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/6 βολές), Καράσεφ 4, Ζάιτσεφ 5, Βιάλτσεφ, Μόνια, Σαράποφ, Πονκράσοφ, Βορόνοφ 2, Βάλιεφ, Μίκι 23 (9/15 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).

Ζενίτ Αγία Πετρούπολης (Πασκουάλ): Ρίβερς 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Πάνγκος 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Φριτζόν, Χόλινς 17 (3/4 δίποντα 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Τόμας 9 (1/4 δίποντα, 4/4 βολές), Μπαρόν 10 (3/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ), Κοστόφ, Ζούμπκοφ 9 (1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ), Πόιθρες 10 (5/7 δίποντα), Πονίτκα 9 ( 3/5 δίποντα, 3/5 βολές), Μπλακ, Γκουντάιτις 9 (2/3 δίποντα, 5/8 βολές).

Χίμκι-Ζενίτ 70-91:Μια νίκη που την χρειαζόταν οπωσδήποτε πέτυχε η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ στο ρώσικο ντέρμπι για την 31η αγωνιστική.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Χίμκι-Ζενίτ 70-91: Ελπίδες πρόκρισης με «βροχή» τριπόντων (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.