EUROLEAGUE

Εφές- Ρεάλ 88-83: Δεύτερο σερί φάιναλ φορ

Η Ρεάλ έβγαλε το… λάδι της Εφές αλλά το μεγάλο τρίποντο του Κρούνοσλαβ Σίμον έλυσε το γόρδιο δεσμό και την έστειλε για δεύτερη σερί φορά στο φάιναλ φορ.

Η Ρεάλ έβγαλε το… λάδι της Εφές αλλά το μεγάλο τρίποντο του Κρούνοσλαβ Σίμον έλυσε το γόρδιο δεσμό και την έστειλε για δεύτερη σερί φορά στο φάιναλ φορ. Μεγάλη εμφάνιση από τον Σίνγκλετον που με 26 πόντους ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του που κρατούσε από την εποχή που αγωνιζόταν στον Παναθηναϊκό

Η Εφές επικράτησε 88-83 της Ρεάλ, έκανε το 3-2 και πήρε το εισιτήριο για το φάιναλ φορ. Οι Μαδριλένοι έδειξαν πόσο μεγάλη ομάδα είναι, πόσο βαριά φανέλα διαθέτουν και έφτασαν κοντά στην ανατροπή. Ακόμα και με διαιτησία που είχε άσχημα σφυρίγματα εναντίον τους.

Με τους Αλοσέν και Κάρολ πρωταγωνιστές η Ρεάλ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο 7’ προηγήθηκε με 19-16. Η Εφές είχε 1/7 τρίποντα στο τέλος της πρώτης περιόδου όταν και οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν 21-18, ελέγχοντας απόλυτα το ρυθμό του αγώνα μέσα από την άμυνά τους.

Η Ρεάλ είχε καταφέρει να πάει τον αγώνα στο πέντε εναντίον πέντε και είχε κρατήσει εκτός ρυθμού τους γηπεδούχους. Τα τρίποντα της Εφές άρχισαν να βρίσκουν στόχο και με 3/4 έξω από τη γραμμή των 6,75μ. στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου μέρους, οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά με 29-27.

Η Ρεάλ όμως επανήλθε και στο 17’ ξέφυγε με 39-33 αφού η Εφές εκτός από τα τρίποντα δεν είχε άλλο τρόπο επιθετικής έκφρασης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 41-36 στο ημίχρονο.

Είχαν τον έλεγχο του αγώνα ενώ έκαναν μεγάλη ζημιά στην Εφές με τα επιθετικά ριμπάουντ. Ο Λάρκιν είναι μείνει στο μηδέν με 0/3 τρίποντα.

Η Εφές με επιμέρους σκορ 19-3 και σερί 14-0 πέρασε μπροστά 55-44 στο 25’ αλλάζοντας πλήρως τον ρυθμό. Ήταν ένα εφιαλτικό δεκάλεπτο για την Ρεάλ καθώς οι Τούρκοι βρήκαν το ρυθμό τους έχοντας μάλιστα τον Λάρκιν στον πάγκο.

Όμως η Ρεάλ ήταν και πάλι εκεί καθώς 2’18’’ πριν το τέλος της 3ης περιόδου μείωσε σε 57-53, μετά από τρίποντο του Τόμπκινς. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η Εφές είχε το προβάδισμα (60-57) αλλά η Ρεάλ απειλούσε.

Και με 8’37’’ για το τέλος του αγώνα ισοφάρισε σε 62-62. Ο Κρις Σίνγκλετον ήταν ο παίκτης που κρατούσε επιθετικά την Εφές, καθώς ο Λάρκιν πέτυχε το πρώτο του καλάθι (τρίποντο) με 7’47’’ για τη λήξη. Με τρίποντο του Ρούντι, 6’26’’ πριν το τέλος, η Ρεάλ πέρασε και πάλι μπροστά με 69-68 και με τον Λαπροβίτολα να γίνεται ο παίκτης- κλειδί βρέθηκε στο 75-73 με ένα τετράλεπτο για το τέλος.

Με 2’21’’ για το τέλος, ο Λάρκιν πέτυχε μεγάλο τρίποντο δίνοντας προβάδισμα 78-75 στην Εφές. Ο Αμπάλντε ισοφάρισε (78-78)

Με 1’48’’ για τη λήξη ο Λάρκιν είχε 2/2 βολές (80-78) αλλά η Ρεάλ βρήκε καλάθι με τον Ταβάρες (80-80). Η επίθεση της Εφές ήταν κακή ενώ ο Γιουλ αστόχησε για την Ρεάλ καθώς μπαίναμε στο τελευταίο λεπτό.

Ένα απίθανο σουτ τριών πόντων του Σιμόν (με 38,6’’ να απομένουν) στο τέλος του χρόνου επίθεσης έδωσε αέρα τριών πόντων (83-80) στους Τούρκους. Στα 15’’ ο Γιουλ αστόχησε, ο Σίνγκλετον μάζεψε το ριμπάουντ και με 2/2 βολές έδωσε αέρα 5 πόντων. Τίποτα δε μπορούσε να αλλάξει και η Εφές προκρίθηκε στο φάιναλ φορ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-41, 60-57, 88-83

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 10, Μπομπουά 5, Σίνγκλετον 26, Μπαλμπάι, Σανλί 4, Μορμάν, Πλάις 5, Μίσιτς 18, Άντερσον, Ντάνστον 3, Σιμόν 17

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Φερντάντεζ 7, Αμπάλντε 6, Τάιους 2, Λαπροβίτολα 17, Αλοσέν 7, Γκαρούμπα 4, Κάρολ 10λ, Ταβάρες 8, Γιουλ 10, Τόμπκινς 12, Τέιλορ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εφές- Ρεάλ 88-83: Δεύτερο σερί φάιναλ φορ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.