EUROLEAGUE

Εφές- Ρεάλ Μαδρίτης 90-63: Δεν αστειεύεται (Vid)

Η Εφές ήταν επιβλητική κι έδειξε ότι δεν αστειεύεται καθώς σκόρπισε (90-63) την Ρεάλ Μαδρίτης κι έκανε το 1-0 στη σειρά των PlayOffs της Euroleague.

Η Εφές ξέσπασε στο δεύτερο μέρος όταν και ισοπέδωσε τους Μαδριλένους. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 44-40 για τους Τούρκους και η Ρεάλ ανταποκρινόταν. Στα πρώτα επτά λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου το σκηνικό άλλαξε. Η άμυνα της Εφές άρχισε να «σφίγγει» γύρω από την Ρεάλ. Με επιμέρους σκορ 14-3 οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 58-43 στο 27’.

Ο αγώνας πλέον είχε αλλάξει μορφή κι ένα νέο επιμέρους σκορ 14-4 στις αρχές της τέταρτης περιόδου έκανε τα πράγματα ακόμα πιο εύκολα για τους Τούρκους. Και ακόμα πιο δύσκολα για τη Ρεάλ καθώς η Εφές ξέφυγε 80-54 στο 35’. Στα 15 λεπτά του δευτέρου μέρους το επιμέρους σκορ ήταν 36-14 για τους γηπεδούχους που… πετούσαν προς τη νίκη. Η Εφές έφτασε και το +27 (σκορ 87-60) λίγο πριν το τέλος. Και πιστοποίησε ότι θέλει το τρόπαιο όσο τίποτε άλλο!

Όμως υπήρχαν και τα απρόοπτα για τους Τούρκους. Ο Βασίλιε Μίσιτς τραυματίστηκε με 6’13’’ για το τέλος του αγώνα (σκορ 77-53) κι αποχώρησε.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 44-40, 64-50, 90-63

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 14, Μπομπουά 19, Σίνγκλετον, Γκαζί, Σανλί 16, Μορμάν 7, Τουντσέρ, Πλάις, Μίσιτς 7, Άντερσον 3, Ντάνστον 11, Σιμόν 10

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοσέρ 6, Φερνάντεθ 3, Αμπάλντε 5, Λαπροβίτολα 9, Βούκτσεβιτς, Αλοσέν 2, Γκαρούμπα 5, Κάρολ 4, Ταβάρες 10, Γιουλ 3, Τόμπκινς 13, Τέιλορ 3

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΕΦΕΣ

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εφές- Ρεάλ Μαδρίτης 90-63: Δεν αστειεύεται (Vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College