EUROLEAGUE

Εφές- Ζαλγκίρις 96-91: Αλύγιστη (vid)

Εφές- Ζαλγκίρις 96-91: Η Ζαλγκίρις Κάουνας έσπασε τα κοντέρ πετυχαίνοντας 19 τρίποντα στο παιχνίδι αλλά η Εφές ήταν αυτή που με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε τη νίκη με 96-91 για την 24η αγωνιστική της Euroleague. Η Αναντολού Εφές ήταν αρκετά άστοχη στην αρχή του αγώνα, καθώς έπρεπε να περάσουν 4 λεπτά για να σκοράρει και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η...

Εφές- Ζαλγκίρις 96-91: Η Ζαλγκίρις Κάουνας έσπασε τα κοντέρ πετυχαίνοντας 19 τρίποντα στο παιχνίδι αλλά η Εφές ήταν αυτή που με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε τη νίκη με 96-91 για την 24η αγωνιστική της Euroleague.

Η Αναντολού Εφές ήταν αρκετά άστοχη στην αρχή του αγώνα, καθώς έπρεπε να περάσουν 4 λεπτά για να σκοράρει και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Ζαλγκίρις που είχε χτίσει μία διαφορά 8 πόντων με το καλημέρα. Ο Πλάις έβαλε το πρώτο καλάθι της Εφές, με τον πανύψηλο σέντερ να κυριαρχεί κάτω από τη ρακέτα ενώ έχοντας σημαντικές βοήθειες από το Μίσιτς, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι.

Ο Σέρβος γκαρντ ήταν εξαιρετικός και μαζί με το Μπομπουά που έβαλε δύο σερί τρίποντα, έδωσαν το προβάδισμα στην Εφές με 35-31 στο 16′.

Η Εφές φαινόταν ότι άρχισε να πατάει πλέον καλά στο παρκέ, αλλά με το Ρίβερς να είναι καυτός και να σημειώνει τρία διαδοχικά τρίποντα στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου η Ζαλγκίρις πέρασε ξανά μπροστά (40-43, 20′).

Η Ζαλγκίρις συνέχιζε να κρατά το προβάδισμα (42-48), τη στιγμή που ο Λάρκιν σημείωνε τον πρώτο του πόντο στο παιχνίδι μετά από 23 λεπτά!

Ο εκρηκτικός γκαρντ με συνεχόμενες βολές μείωσε στον πόντο για την ομάδα αλλά η τρομερή ευστοχία της Ζαλγκίρις από την περιφέρεια τη διατηρούσε μπροστά με μία διαφορά 9 πόντων στο 28′.

Ο Λάρκιν άρχισε να ζεσταίνεται και σημειώνοντας 12 πόντους μέχρι το 34′, έβαλε την ομάδα του Αταμάν μετά από ώρα ξανά μπροστά στο σκορ (73-71).

Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει πλέον αρκετή αυτοπεποίθηση και παρά τις προσπάθειες του Λεντέι και του Ρίβερ που προσπαθούσαν μόνοι τους, η Αναντολού Εφές ξέφυγε με 7 μετά από τρίποντο του Σίμον στο 38′ (85-78).

Ο Λάρκιν έφτασε τους 21 πόντους, κάνοντας το 89-83 κι ενώ έμενε 1.30 λεπτό για το φινάλε. Όλα είχαν πάρει το δρόμο τους, με τη Ζαλγκίρς το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 93-91 στα 3 δευτ. πριν τη λήξη, με το Λάρκιν να γράφει το τελικό 96-91 με δύο εύστοχες βολές.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-43, 63-65, 96-91.

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 25 (2), Μπομπουά 10 (2), Σίνγκλετον 9 (1), Μπαλμπάι, Σανλί, Μοερμάνι, Πλάις 15, Μίτσιτς 22 (3), Άντερσον, Πίτερς, Σιμόν 15 (2)

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 9 (3), Ρίβερς 21 (6), Λεκαβίτσιους 9 (1), Χέις 11 (3), Γιανκούνας, Μιλάκνις 3 (1), Γκέμπεν 4, Γιοκουμπάιτις, Λεντέι 22 (3), Ουλανόβας 12 (2).