EUROLEAGUE

Έκανε το χρέος της η Μακάμπι (vid)

Η Μακάμπι «διέλυσε» την Γκραν Κανάρια 90-55 και ζητά ένα θαύμα για την πρόκριση στα πλέι οφ της Euroleague

Η Μακάμπι νίκησε με χαρακτηριστική ευκολία την Γκραν Κανάρια με 90-55 στο Τελ Αβίβ για την 29η αγωνιστική της Euroleague και διατήρησε τις αμυδρές ελπίδες της για πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Η ομάδα από το Ισραήλ έχει πλέον ρεκόρ 14-15, όμως την τελευταία αγωνιστική πάει στην Κωνσταντινούπολη για να αντιμετωπίσει τη Φενέρμπαχτσε.

O τεχνικός της Μακάμπι, Γιάννης Σφαιρόπουλος αυτό που ζητά από τους παίκτες του είναι η νίκη στα παιχνίδια της Euroleague ανεξάρτητα από το αν η ομάδα βρεθεί στην οκτάδα κι αυτό γίνεται.

Απέναντι στην χωρίς βαθμολογικό κίνητρο Γκραν Κανάρια, ο αγώνας εξελίχθηκε σε έναν υγιεινό περίπατο.

Με εντυπωσιακό ξεκίνημα και κρατώντας τους φιλοξενούμενους στους εννέα πόντους, οι γηπεδούχοι έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη, καθώς προηγήθηκαν 21-9 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η Γκραν Κανάρια προσπάθησε να αντιδράσει, όμως το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 48-30.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μισό, με τη διαφορά να ανοίγει στους 22 πόντους (55-33), με τους γηπεδούχους να φθάνουν άνετα στο 90-55.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 48-30, 64-45, 90-55.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 12 (2), Πάργκο 4, Ο’Μπράιαντ 11 (1), Καλοϊάρο 4, Ρολ 2, Αβντίγια 10, Τάιους 20, Ντιμπαρτολομέο 3(1), Κοέν 7(1), Μπλακ 10, Ζούσμαν 7.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Μαρτίνεθ): Γουίλι 2, Μαλτσερόφσκι 3 (1), Ολιβέρ 5 (1), Χανα 9, Έρικσον 7 (1), Βένε 2, Μπάλβιν 1, Ντιόπ 3, Παουλί 6, Στρόμπερι 11 (3), Ραντίσεβιτς, Τζέφερσον 6 (2).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έκανε το χρέος της η Μακάμπι (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.