EUROLEAGUE

Ερυθρός Αστέρας- Ρεάλ: 60-75: Με 7/8 τρίποντα στο τέλος!

Η Ρεάλ είχε 7/8 τρίποντα στην τελευταία περίοδο στο Βελιγράδι και καθάρισε τον Ερυθρό Αστέρα με 75-60 βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 4-3

Μέχρι το 30’ κανείς δεν υποψιαζόταν που θα κατέληγε ο αγώνας. Και σίγουρα δεν υποψιαζόταν εύκολη νίκη της Ρεάλ στο Βελιγράδι επί του Ερυθρού Αστέρα. Όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο εμφανίστηκε στο παρκέ η πραγματική «Βασίλισσα της Ευρώπης».

Και κάπως έτσι η Ρεάλ Μαδρίτης πέραςε με 70-65 από το Βελιγράδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Πλέον οι Ισπανοί βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 4-3. Οι Σέρβοι υποχώρησαν στο 2-5.

Ο αγώνας πήγε σε χαμηλό τέμπο από την αρχή και μάλιστα η Ρεάλ προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 12-9.  Οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 33-27 στο τέλος του ημιχρόνου καθώς είχαν λύσεις χάρη στα επιθετικά τους ριμπάουντ αλλά και τις περισσότερες λύσεις…

Το σκηνικό διαφοροποιήθηκε στην 3η περίοδο. Ο Ερυθρός Αστέρας κράτησε την Ρεάλ Μαδρίτης χαμηλά στην επίθεση. Ταυτοχρονα βρήκε λύσεις και με επιμέρους σκορ 25-16 προηγήθηκε 52-49 στο 30’… Όλα έδειχναν ότι θα πηγαίναμε σε ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι.

Όμως η Ρεάλ είχε διαφορετική άποψη. Με ένα σερί 12-0 μέσα σε 5 λεπτά, κράτησε τον Ερυθρό Αστέρα… ανενεργό. Ταυτόχρονα με 4 τρίποντα από Φερνάντεθ (2), Κοσέρ και Γιουλ πέρασε με 61-52 στο 35’.

Η Ρεάλ με 7/8 τρίποντα…

Πλέον οι Σέρβοι είχαν ένα… βουνό να ανέβουν. Η πιο ποιοτική Ρεάλ ήλεγχε άριστα τον αγώνα. Παρόλ’ αυτά έκαναν την τελική απόπειρα και μετά από καλάθι του Ογκνιεν Κούζμιτς μείωσαν σε 63-58 ενώ απέμεναν 3’21’’ για το τέλος. Όμως ένα δίποντο του Γιουλ και ένα τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ έστειλαν την Ρεάλ στο 68-58…

Το…ρεσιτάλ της Ρεάλ που είχε 7/8 τρίποντα στην τελευταία περίοδο (μέχρι εκείνο το σημείο είχε 3/23) συνεχίστηκε και το σκορ έφτασε στο 75-60.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γκαβρίλοβιτς): Κούζμιτς 4, Μπράουν 14 (5 ασίστ), Περπέρογλου. Νέναντιτς 1, Λάζιτς, Φαγιέ 7, Μπαρόν 17 (3/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκιστ 6, Τζένκινς, Σίμανιτς 6.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοσέρ 8 (2/2 τρίποντα), Ράντολφ 2, Φερνάντεθ 12 (4/7 τρίποντα), Καμπάτσο 6, Λαπροβίτολα 5, Ντεκ 2, Γκαρούμπα 4, Κάρολ 4, Ταβάρες 11 (9 ριμπάουντ), Γιουλ 16 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Μίκι 5, Τέιλορ.