EUROLEAGUE

Euroleague 6η αγων.: Σκαρφάλωσε ο Παναθηναϊκός, έρχεται απειλητική η Βιλερμπάν

Ο Παναθηναϊκός άρχισε τη διαβολοβδομάδα της Euroleague με νίκη και πλέον περιμένει την Βιλερμπάν με στόχο να φτάσει το 3-4 που θα είναι αξιοπρεπές ρεκόρ

Ο Παναθηναϊκός με τον Ντάριλ Μέικον σε δαιμονιώδη μέρα κατάφερε να νικήσει την Εφές και να ανέβει στη βαθμολογία της Euroleague. Πλέον περιμένει να υποδεχθεί την Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ (29/10, 21:00).

Η Βιλερμπάν που κάνει σπουδαία πορεία στη φετινή Euroleague, πέτυχε μεγάλη νίκη στην έδρα της 70-68 απέναντι στην ΤΣΣΚΑ και έρχεται στο ΟΑΚΑ με ανεβασμένη ψυχολογία.

Πρωταγωνιστής για τους Γάλλους ήταν ο Οκόμπο, ο οποίος ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα νίκης.

Στην Αγία Πετρούπολη η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Ζενίτ (75-68) και διατηρείται στα ψηλά πατώματα της βαθμολογίας της Euroleague.

Ενώ στο άλλο παιχνίδι που έγινε στη Ρωσία, στο Καζάν η Ούνικς σημείωσε τη δεύτερη νίκη της κι αυτή ήρθε κόντρα στην Μπασκόνια (83-69). Μάλιστα η Ούινκς έκανε τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο, σκοράροντας 24 πόντους και δέχθηκε μόλις 6!

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ- ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ 83-69

Περίπατος των Ρώσων που προηγήθηκαν με διαφορά μεγαλύτερη των 20 πόντων. Οι Βάσκοι απλώς στο τελευταίο δεκάλεπτο έφεραν τη διαφορά σε τιμητικά επίπεδα

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ- ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 68-75

Σ’ ένα πολύ κλειστό παιχνίδι, η Ρεάλ κατάφερε χάρη στην άμυνά της να πάρει μια πολύ μεγάλη νίκη. Οι Ισπανοί έκαναν ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο, ξέφυγαν με 11 πόντους και πλέον η Ζενίτ δε μπορούσε να το μαζέψει

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ- ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ 70-68

Μεγάλη νίκη για τους Γάλλους απέναντι στην ΤΣΣΚΑ. Συγκλονιστικός ο αγώνας στο φινάλε με τον Οκόμπο να δίνει προβάδισμα 70-67 στην Βιλερμπάν ενώ απέμεναν 12” για το τέλος. Ο Κλάιμπερν είχε 1/2 βολές και οι Ρώσοι πήραν το επιθετικό ριμπάουντ. Όπως (πάλι) ο Κλάιμπερν αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Euroleague 6η αγων.: Σκαρφάλωσε ο Παναθηναϊκός, έρχεται απειλητική η Βιλερμπάν», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.