EUROLEAGUE

Euroleague: Νίκησε η Αρμάνι, φαβορί για την τρίτη θέση

Η Αρμάνι νίκησε και κρατά γερά την 3η θέση ενώ η Άλμπα Βερολίνου μπαίνει δυνατά για την οχτάδα μετά το διπλό στην έδρα της Φενέρμπαχτσε. Τι συμβαίνει με Εφές και Μακάμπι στην 5η θέση με την οποία πιθανότατα θα διασταυρωθεί ο Ολυμπιακός.

Η νίκη της Αρμάνι Μιλάνο επί της Μπάγερν Μονάχου με 84-77 έφερε την ιταλική ομάδα ισόβαθμη με 18-8 στη 2η θέση με τη Ρεάλ και φυσικά παραμένει το μεγάλο φαβορί για την 3η θέση.

Για να βρεθεί 3ος ο Ολυμπιακός, στην Κανονική Περίοδο της Euroleague, θα πρέπει να νικήσει την Μπαρτσελόνα την Παρασκευή (1/4) και ταυτόχρονα να χάσει έναν από τους δύο εναπομείναντες αγώνες που έχει η Αρμάνι, εντός με την Μονακό την Πέμπτη (31/3) κι εκτός με την Βιλερμπάν στις 7 Απριλίου.

Αν ο Ολυμπιακός ηττηθεί από την Μπαρτσελόνα τότε για να είναι τρίτος θα πρέπει να χάσει και τους δύο αγώνες της η Αρμάνι Μιλάνο.

Σε ό,τι αφορά στις θέσεις 5-6 απ’ όπου θα προκύψει ο αντίπαλος, αυτή τη στιγμή η Μακάμπι έχει το ίδιο ρεκόρ με την Εφές (14-11) αλλά οι Τούρκοι υπερτερούν στην ισοβαθμία αφού έχουν δύο νίκες στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Μακάμπι μετά τη νίκη στο ΟΑΚΑ μπορεί να αξιώνει ακόμα και την 5η θέση. Θυμηθείτε πως πέρασε από την έδρα του Παναθηναϊκού

Η Εφές έχει εντός έδρας κατά σειρά τις Άλμπα, Μπάγερν κι εκτός του Ερυθρό Αστέρα. Η Μακάμπι έχει κατά σειρά εντός την Βιλερμπάν, εκτός της Μπαρτσελόνα κι εντός την Φενέρμπαχτσε. Για να πάρει την 5η θέση από τους Τούρκους θα πρέπει να κάνει μια νίκη παραπάνω.

Να υπενθυμίσουμε ότι ο 4ος της βαθμολογίας θα αντιμετωπίσει τον 5ο στα πλέι οφ της Euroleague κι αντίστοιχα ο 3ος τον 6ο, ο 2ος τον 7ο και ο 1ος τον 8ο.

Η Άλμπα νίκησε 66-57 στην Κωνσταντινούπολη την απογοητευμένη και απογοητευτική Φενέρμπαχτσε κι εξακολουθεί να κυνηγά την είσοδο στα πλέι οφ για πρώτη φορά στην ιστορία της στην Euroleague.

Δείτε τα highlights

Οι Γερμανοί είχαν 13/29 τρίποντα, οι Τούρκοι 8/29 ενώ καθοριστικό σημείο ήταν το επιμέρους σκορ 21-8 για την Άλμπα στο δεύτερο δεκάλεπτο που της έδωσε αέρα 10 πόντων (37-27) στο ημίχρονο.

21:30    Μπάγερν Μονάχου- Ερυθρός Αστέρας

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Euroleague: Νίκησε η Αρμάνι, φαβορί για την τρίτη θέση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.