EUROLEAGUE

Euroleague: Επική ανατροπή και το ντέρμπι πήγε στη Φενερμπαχτσέ! (vids)

Η Φενερμπαχτσέ πήρε τη ντερμπάρα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας (79-75). Κόντρα σε όλες τις πιθανότητες. Τουλάχιστον απέναντι σε αυτές που διαμορφώθηκαν κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ξέφυγε στο σκορ ακόμη και 15 πόντους. Το σκορ στο 19’ ήταν 48-33. Με τη ρωσική ομάδα να κάνει τα πάντα σωστά στο παρκέ....

Η Φενερμπαχτσέ πήρε τη ντερμπάρα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας (79-75). Κόντρα σε όλες τις πιθανότητες. Τουλάχιστον απέναντι σε αυτές που διαμορφώθηκαν κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ξέφυγε στο σκορ ακόμη και 15 πόντους. Το σκορ στο 19’ ήταν 48-33.

Με τη ρωσική ομάδα να κάνει τα πάντα σωστά στο παρκέ. Και την τουρκική να κάνει το αντίθετο.

Κάπου εκεί, άλλαξε η ροή του αγώνα. Γι’ αυτό ευθύνεται το σερί των «καναρινιών». Μέτρησαν 19 αναπάντητους πόντους και το 48-33 έγινε – έξι αγωνιστικά λεπτά μετά – 52-48!

Και αν αυτό δεν ήταν αρκετό, ένα σερί της ΤΣΣΚΑ (8-0) της έδωσε προβάδισμα 7 πόντων (67-60) στο 32’.

Υπάρχει και άλλο: Στο 34’ το ρωσικό προβάδισα ήταν στο 74-67. Και όμως…

Η Φενέρ βρήκε τις λύσεις. Ισοφάρισε σε 75-75. Και μία άψογη συνεργασία του Γκούντουριτς με τον Βέσελιτς έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Ομπράντοβιτς.

Η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Πίτερς και η Φενέρ είχε την ευκαιρία να… καθαρίσει το ματς.

Δεν το έκανε με την πρώτη, ο Κώστας Σλούκας αστόχησε για τρεις. Ο Ντατόμε πήρε το ριμπάουντ και ο Ελληνας γκαρντ πήρε το φάουλ από τον Χάκετ. Κάτι που ζήτησε με έξαλλο ύφος ο Ιτούδης.

Δύο βολές και το σκορ πήγε στο 79-75.

Τέλος. Γκέιμ, σετ και ματς στη Φενέρ, η οποία πήρε την 12η νίκη της σε 13 αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 36-48, 60-62, 79-75.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ζ.Ομπράντοβιτς): Μέλι 9 (4/8 δίπ., 1/3 βολές, 8 ριμπ., 1 ασίστ), Κάλινιτς 10 (5/6 δίπ., 0/3 τρίπ., 4 ριμπ.), Σλούκας 7 (1/2 δίπ., 0/2 τρίπ., 5/6 βολές, 3 ριμπ., 5 ασίστ), Γκούντουριτς 15 (3/8 δίπ., 3/3 τρίπ., 3 ριμπ., 4 ασίστ, 4 κλεψ.), Βέσελι 19 (6/9 δίπ., 7/9 βολές, 10 ριμπ., 3 ασίστ, 2 κλεψ., 1 μπλοκ), Ντίξον 5 (1), Ντατόμε 10, Λοβέρν 4.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 3 (1), Μπολομπόι, Πίτερς 5 (1), Ροντρίγκεθ 11 (1), Κλάιμπερν 17 (5/6 δίπ., 2/4 τρίπ., 1/2 βολές, 5 ριμπ., 3 ασίστ, 2 κλεψ.), Χίγκινς 12 (2), Χάκετ 10 (2), Κουρμπάνοφ, Χάινς 6, Χάντερ 11 (5/7 δίπ., 4 ριμπ.).

Το… πάρτι της Εφές

Η Αναντολού Εφές φρόντισε να διαλαλήσει το μήνυμά της. Διέλυσε με συνοπτικές διαδικασίες την Μπούντουτσνοστ (106-68) δίνοντας … ρεσιτάλ σε άμυνα και επίθεση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η τουρκική ομάδα πάτησε… γκάζι επικρατώντας με διαφορά 20 πόντων (32-12) και ενώ νωρίτερα απολάμβανε πλεονέκτημα 8 πόντων.

Το παιχνίδι είχε κριθεί νωρίτερα από το ξέσπασμα. Με την Εφές να μετράει 13/23 τρίποντα και να καταγράφει 27 ασίστ!  Εχασε την ισοφάριση του ρεκόρ της Euroleague για μόλις 6 τελικές πάσες (σ.σ.: το έχει σε δύο περιπτώσεις η Ρεάλ Μαδρίτης με 33 ασίστ).

Ο Ροντρίγκ Μπομπουά, ο οποίος την περασμένη αγωνιστική κόντρα στον Ολυμπιακό δεν αγωνίστηκε, επέστρεψε και ήταν απίστευτος. Πέτυχε τους 19 από τους 22 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, μένοντας στο παρκέ για 20:49.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 49-41, 81-53, 106-68.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ε.Αταμάν): Λάρκιν 2, Μπομπουά 22 (3/4 δίπ., 5/7 τρίπ., 1/1 βολή), Μπαλμπάι 2, Μπιρσέν 4, Μότουμ 17 (5/8 δίπ., 2/4 τρίπ., 7 ριμπ.), Μορμάν 13 (5/7 δίπ., 1/2 τρίπ., 6 ριμπ.), Τουντσέρ, Πλάις 8 (3 τάπες), Μίτσιτς 7 (1), Άντερσον 8 (2), Ντάνστον 8, Σίμον 15 (4/5 δίπ., 2/2 τρί., 7 ριμπ., 5 ασίστ).

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Α.Τζίκιτς): Τζάκσον 11, Σέχοβιτς Σουάντ 7 (2), Κλαρκ Ε. 21 (3), Μπάροβιτς, Κλαρκ Κ. 12 (1), Σέχοβιτς Σεάντ 2, Γκόρντιτς 2 (1/9 σουτ), Νίκολιτς Ζ., Όμιτς 2, Πόποβιτς 9 (1), Νίκολιτς Ντ. 2.

Ανετη Μπασκόνια

Η Μπασκόνια διέλυσε την Γκραν Κανάρια με 84-71, πατώντας… γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Εκεί επικράτησε με 19-8 και ουσιαστικά προετοίμασε το έδαφος για τη συνέχεια. Στο τρίτο η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς αύξησε τη διαφορά του και πήρε την 6η νίκη του στη Euroleague.

Χαρακτηριστικό είναι πως οι γηπεδούχοι είχαν μόνο τον Κιμ Τιλί σε διψήφιο αριθμό πόντων (11), ενώ για τη Μπασκόνια οι Σαβόν Σιλντς και Ματ Τζάνινγκ είχαν από 16 ποντους, ο Τζέισον Γκρέιντζερ 15 και ο Λούκα Βιλντόθα 13.

Η Μπασκόνια μέτρησε 11/22 σουτ τριών πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 35-41, 53-68, 71-84.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Β.Γκαρθία): Όλιβερ 3 (1/1 τρίπ., 6 ασίστ), Ερικσον (0/1 δίπ., 0/2 τρίπ.), Βένε 3 (1), Μπάλβιν 8, Μπάεζ 9 (1), Πασέτσνικς 9, Πάουλι 8, Ραμπασέδα 8, Στρόμπερι 6 (2), Ραντίτσεβιτς 6, Φίσερ, Τιλί 11 (3).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Β.Περάσοβιτς): Βιλντόζα 13 (3/5 τρίπ., 6 ασίστ, 3 κλεψ.), Γκονζάλεθ, Βόιτμαν 2 (6 ριμπ.), Χουέρτας 4 (1), Τζάνινγκ 16 (4), Ντιόπ 10 (5/5 δίπ.), Γκρέιντζερ 15 (5/7 δίπ., 1/4 τρίπ., 2/2 βολές), Πουαριέ 1 (0/7 δίπ., 12 ριμπ.), Σενγκέλια 7, Σιλντς 16 (2), Χίλιαρντ.

Οι διαιτητές απάντησαν για τις… βηματάρες του Χάρντεν!

Ολυμπιακός-Αβενίδα 68-69: Ούτε τώρα οι «ερυθρόλευκες»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Euroleague: Επική ανατροπή και το ντέρμπι πήγε στη Φενερμπαχτσέ! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.