EUROLEAGUE

Φενέρμπαχτσε- Μπαρτσελόνα 74-80: Ο Σλούκας δεν έφτανε!

Παρά την μεγάλη εμφάνιση του Κώστα Σλούκα, η Φενέρμπαχτσε δεν τα κατάφερε στην έδρα της και ηττήθηκε από την σαφώς ανώτερη Μπαρτσελόνα

Παρά την σπουδαία εμφάνιση του Κώστα Σλούκα (14 πόντοι- 11 ασίστ και 7 ριμπάουντ) η Φενέρμπαχτσε δεν τα κατάφερε απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί επικράτησαν 80-74 και παρέμειναν στα ψηλά στην βαθμολογία της Euroleague.

Πλέον η Μπαρτσελόνα βελτίωσε το ρεκόρ της στο 14-6 και παρέμεινε στην 3η θέση. Η Φενέρμπαχτσε υποχώρησε στο 8-12 κι έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει περισσότερο στην οχτάδα. Παράλληλα διακόπηκε το νικηφόρο σερί των τριών αγώνων της Φενέρ. Η Μπαρτσελόνα όμως επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες.

Διαβάστε πως η Χίμκι επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης

Οι Καταλανοί από την αρχή της αναμέτρησης κυριάρχησαν στο παρκέ. Προηγήθηκαν με 11-0 μόλις στο τρίτο λεπτό και με 30-12 στο 11’30’’. Οι Τούρκοι έδειχναν… ζαλισμένοι και πελαγωμένοι απέναντι στην ομάδα του Πέσιτς που έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο.

Με επιμέρους σκορ 22-8 σε επτά λεπτά, η Φενέρμπαχτσε μείωσε σε 35-34 και ο αγώνας άρχισε να γίνεται… άγριος και ν’ αποκτά ενδιαφέρον. Το ημίχρονο έληξε 40-37 για την Μπαρτσελόνα που δεν είχε χάσει ούτε για… ένα δευτερόλεπτο το προβάδισμα στο σκορ. Πάντως οι γηπεδούχοι είχαν κάνει μια εντυπωσιακή δεύτερη περίοδο και είχαν ψαλιδίσει το μεγαλύτερο μέρος της διαφοράς.

Οι Καταλανοί εξακολούθησαν να έχουν το προβάδισμα και η διακύμανση στο σκορ ήταν εντυπωσιακή. Όσες φορές κι αν έπαιρνε διαφορά η Μπαρτσελόνα (μέχρι και 9 πόντους η ανώτερη) η Φενέρμπαχτσε έβρισκε τον τρόπο να μειώνει. Τελικά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 61-56 στο 30’. Η τελευταία περίοδος αναμενόταν με αγωνία.

Η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε αλλά…

Κι έγινε ακόμα πιο… άγρια η ομορφιά όταν με καλάθι του Γιαν Βέσελι η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε για πρώτη (και τελευταία όμως) φορά στον αγώνα με 64-63. Η απάντηση της Μπαρτσελόνα ήταν σκληρή. Πέντε συνεχόμενοι (αναπάντητοι) πόντοι από τον Μάλκολμ Ντιλέινι και το σκορ στο 68-64 για την Μπαρτσελόνα. Μια βολή (από τεχνική ποινή) κι ένα δίποντο και με σερί 8-0 η Μπάρτσα ξέφυγε με 71-64. Με το σκορ στο 73-66 το τρίποντο του Ντιλέινι (2’36’’ για το τέλος) έστειλε την διαφορά στο +10 και η Μπαρτσελόνα άγγιξε τη νίκη.

Η Φενέρμπαχτσε έκανε την τελευταία της προσπάθεια. Με το σκορ στο 76-70 (και μετά από λάθος του Κλαβέρ) είχε την επίθεση. Ο Γουίλιαμς αστόχησε σε τρίποντο (46’’ για το τέλος). Ο Κόρι Χίγκινς, πήρε το ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 78-70. Ο Κάλινιτς απάντησε γρήγορα (78-72) κι έκλεψε τη μπάλα. Ο Κώστας Σλούκας (29’’ πριν το τέλος) κέρδισε το φάουλ. Η Φενέρ δεν το έβαζε κάτω με τίποτα.  Με 2/2 βολές του Έλληνα διεθνή οι Τούρκοι μείωσαν σε 78-74. Ο Μίροτιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο (80-74) και τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στα 21,6’’ που απέμεναν.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Νάναλι 11 (2/3 τρίποντα), Βέστερμαν, Μαχμούτογλου, Κάλινιτς 12 (2/4 τρίποντα), Σλούκας 14 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Ντε Κολό 12 (1/2 τρίποντα), Γουίλιαμς 7, Τόμας 2, Βέσελι 7, Ντίξον 2, Ντατόμε 7, Λοβέρν.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 12 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χάνγκα 6, Οριόλα 2, Αμπρίνες, Χίγκινς 12 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντιλέινι 14 (4/7 τρίποντα), Κούριτς 5, Κλαβέρ 17 (3/3 τρίποντα, 3/4 δίποντα, 2/2 ριμπάουντ), Μίροτιτς 12 (11 ριμπάουντ), Τόμιτς.