EUROLEAGUE

Φενέρμπαχτσε – Μιλάνο 73-64: Αγχώθηκε, αλλά είναι ακόμα ζωντανή

Η Φενέρμπαχτσε πήρε μία αγχωτική νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο με 73-64, ανεβαίνοντας στο 9-12. Οι Τούρκοι συνέχισαν την αντεπίθεσή της με στόχο να προλάβουν την πρόκριση και το 73-64 επί της Αρμάνι Μιλάνο ήταν η τέταρτη νίκη τους στους πέντε τελευταίους αγώνες. Η Φενέρμπαχτσε μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, xωρίς ωστόσο κάποια ομάδα να να...

Η Φενέρμπαχτσε πήρε μία αγχωτική νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο με 73-64, ανεβαίνοντας στο 9-12.

Οι Τούρκοι συνέχισαν την αντεπίθεσή της με στόχο να προλάβουν την πρόκριση και το 73-64 επί της Αρμάνι Μιλάνο ήταν η τέταρτη νίκη τους στους πέντε τελευταίους αγώνες.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, xωρίς ωστόσο κάποια ομάδα να να ξεφύγει στο σκορ. Με βασικούς πρωταγωνιστές του ΝτεΚολό, Ντατόμε, Ταρζέφσκι και Σάικς το σκορ διαμορφώθηκε στο 12-13 (6′), με τους γηπεδούχους πάντως να βρίσκουν ρυθμό και να ανοίγουν τη διαφορά (24-15, 9′).

Η αμυντική λειτουργία της Αρμάνι βελτιώθηκε, ωστόσο  η Φενέρμπαχτσε, πάτησε και πάλι το γκάζι και με τον Κώστα Σλούκα να ανεβάζει στροφέ η διαφορά εκτοξεύτηκε (37-20, 17′).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ζαλγκίρις – Άλμπα Βερολίνου 104-80: Της έκανε πλάκα

Γενικότερα πάντως, η δεύτερη περίοδος ήταν κάκιστη, δίχως να αλλάζει κάτι ως το φινάλε (41-31).

Το σκηνικό του παιχνιδιού δεν διαφοροποιήθηκε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Με διαδοχικούς πόντους του Τόμας οι γηπεδούχοι έφτασαν και πάλι στο +14 (49-35, 23’), ωστόσο όσο οι Ιταλοί έβγαλαν και πάλι αντίδραση, ρίχνοντας τη διαφορά στο τέλος της περιόδου σε μονοψήφιο αριθμό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο στην εξίσωση του ματς μπήκε και ο Ροντρίγκεθ και το παιχνίδι μετατράπηκε σε ντέρμπι. Ο ασταμάτητος Ταρζέφσκι έκανε μεγάλη ζημιά και έτσι το Μιλάνο έφτασε σε απόσταση βολής, 60-58 στο 35′ δίνοντας διαστάσεις θρίλερ στο ματς.

Eκεί, οι ΝτεΚολό και Τόμας ξεκόλλησαν τη Φενέρ (68-62, 38’), με τον Σλούκα να δίνει τη χαριστική βολή στην Αρμάνι ευστοχώντας από την περιφέρεια (71-62).

Το ενάμισι λεπτό που απέμενε για το τέλος δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει κάτι, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-15, 41-31, 56-47, 73-64

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Z. Ομπράντοβιτς): Νάναλι 4, Βέστερμαν 3 (1), Κάλινιτς 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλούκας 10 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Ντε Κολό 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς, Τόμας 10 (4/5 δίποντα), Βέσελι 10 (4/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντατόμε 14 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΑΡΜΑΝΙ MIΛΑΝΟ (Ε. Μεσίνα):  Ντέλα Βάλε 6, Μίτσοφ 2, Μπιλίγκα, Γκουντάιτις 2, Ρολ 6, Ροντρίγκεθ 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ταρζούσκι 10 (9/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 2, Τσιντσιαρίνι 2, Σάικς 9 (1), Σκόλα 7 (1).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Φενέρμπαχτσε – Μιλάνο 73-64: Αγχώθηκε, αλλά είναι ακόμα ζωντανή», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.