EUROLEAGUE

Φενέρμπαχτσε – Ζενίτ 81-84: Της έβαλε «ταφόπλακα» ο Αλμπισί! (vid)

Νίκη των Ρώσων μέσα στην Τουρκία...

Φενέρμπαχτσε – Ζενίτ 81-84: Ήττα σοκ υπέστη η Φενέρμπαχτσε μέσα στο σπίτι της από τη Ζενίτ, η οποία νίκησε στο τελευταίο δευτερόλεπτο!

Οι Ρώσοι κατάφεραν με τρίποντο του Αλπισί στα τελευταία δύο δευτερόλεπτα να κάνουν το «διπλό» στην Τουρκία! «Βυθίζοντας» έτσι ακόμη περισσότερο τη Φενέρ στον βαθμολογικό πίνακα της Euroleague.

Σε όλο τον αγώνα η Φενέρμπαχτσε σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της.

Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι με σκορ 43-38, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξαν τα πράγματα. Η Ζενίτ μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά των πέντε πόντων και να προηγηθεί και με έναν. Τελειώνοντας η τρίτη περίοδος με σκορ 59-60!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ολυμπιακός: Η ανάλυση του Ερυθρού Αστέρα

Στην τέταρτη περίοδο η Ζενίτ παρουσιάστηκε το ίδιο σκληρή.

8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Αμπρομάιτις νίκησε το φάουλ σε σουτ τριών πόντων. Ευστόχησε όμως σε μόλις μία βολή κάνοντας το 78-81. Η Φενέρ πήρε τάιμ άουτ και στην επαναφορά ο Σλούκας κατάφερε να ευστοχήσει σε τρίποντο ισοφαρίζοντας 81-81!

Το ματς όμως δεν είχε τελειώσει, είχε άλλα 4 δευτερόλεπτα.

Τα οποία φάνηκαν αρκετά για τους Ρώσους για να κάνουν το… μπαμ!

Στα 2 δευτερόλεπτα ο Αλμπισί ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, δίνοντας τη νίκη στη Ζενίτ μέσα στην Τουρκία με σκορ 84-81! Πρόλαβε ο Σλούκας και έκανε το σουτ πίσω από το κέντρο, αλλά δεν είχε την επιθυμητή κατάληξη.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 43-38, 59-60, 81-84

Φενέρμπχτσε (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν (0/4 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαχμούτογλου 5 (1), Κάλινιτς 16 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Σλούκας 13 (3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντε Κολό 9 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουίλιαμς 6 (1), Ντίξον 3 (1), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 9 (2), Λοβέρν 18 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/7 βολές).

Ζενίτ (Πλάθα): Άιβερσον 9 (3/3 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Αλμπισί 12 (4), Πονκράσοφ, Χόλινς 6 (1/5 τρίποντα), Κβοστόφ 6 (1), Πούσκοφ 2, Τρούσκιν, Βορόνοφ 11 (3/3 τρίποντα), Αμπρομάιτις 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Πονίτκα 16 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Αγιόν 12 (6/9 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ).