EUROLEAGUE

Μακάμπι – Μπάγερν 77-55: Εκανε το «6 στα 6» στο Τελ Αβίβ

Η Μακάμπι είχε σκαμπανεβάσματα, αλλά την 4η περίοδο σοβαρεύτηκε και έτσι κέρδισε την Μπάγερν με 77-55 και έκανε το «6 στα 6» στο Τελ Αβίβ στην 12 Αγωνιστική της Euroleague. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασε έτσι στο 8-4 , ενώ κράτησε απόρθητο ξανά το κάστρο της, την «Menora Mivtachim Arena». Η Μακάμπι είχε… θέματα...

Η Μακάμπι είχε σκαμπανεβάσματα, αλλά την 4η περίοδο σοβαρεύτηκε και έτσι κέρδισε την Μπάγερν με 77-55 και έκανε το «6 στα 6» στο Τελ Αβίβ στην 12 Αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασε έτσι στο 8-4 , ενώ κράτησε απόρθητο ξανά το κάστρο της, την «Menora Mivtachim Arena».

Η Μακάμπι είχε… θέματα απέναντι στην Μπάγερν, που της γύρισε το ματς στην 3η περίοδο. Οι Ισραηλινοί είχαν προηγηθεί με 41-26 στο ημίχρονο, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπάγερν συνήλθε και έδειξε απειλητική (53-47 στο 30΄).

Στην τελευταία περίοδο, όμως, η Μακάμπι έπαιξε άμυνα που έσπαγε κόκαλα, έκανε ένα συνολικό επιμέρους σκορ 24-8 και πήρε εύκολα τη νίκη.

Η Μακάμπι έφτασε στη νίκη, για πολλούς λόγους. Επαιξε σπουδαία άμυνα όταν χρειάστηκε. Εκανε μόνο 8 λάθη, έναντι 18 της Μπάγερν, που τα έσπασε από τα 6.75μ. (21,1%).

Κορυφαίος της Μακάμπι ήταν ο Σκότι Ουίλμπεκιν που είχε απολογισμό  16 πόντους (με 2/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα. Σπουδαίοι ήταν και οι Οθέλο Χάντερ (πέτυχε 15 πόντους) και Γιοβέλ Ζούσμαν (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Από την Μπάγερν οι μόνοι με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν οι Λούτσιτς και Κόπονεν, που πέτυχαν από 10 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 41-26, 53-47, 77-55.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 12 (2), Ουίλμπεκιν 16 (2/4διπ., 4/9τριπ.), Εϊσι 2, Καλοϊάρο 3 (4ριμπ.), Χάντερ 15 (4ριμπ., 3κλεψ.), Αβντίγια, Ντόρσεϊ 2 (3ιμπ., 2ασ.), Ντιμπαρτολομέο, Ουόλτερς 2, Κοέν 2, Μπλακ 9 (4ριμπ.), Ζούσμαν 13 (1τριπ., 8ριμπ., 1ασ., 2κλεψ., 1κοψ.).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Κινγκ, Κόπονεν 10 (2), Μονρό 8 (6ριμπ.), Λούτσιτς 10 (4ριμπ.), Λο 5 (1), Τσίπσερ 4, Νέλσον 4, Φλακαντόρι, Μπαρτέλ 6 (1τριπ., 6ριμπ., 4ασ.), Λεσόρ 8 (5ριμπ.).