EUROLEAGUE

Με τρομερό 4ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» και τη Μπολόνια

Την 3η του συνεχόμενη νίκη στη EuroLeague πέτυχε ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Μπολόνια έχοντας 6 παίκτες διψήφιους.

Ήταν να μην πάρει φόρα όπως φαίνεται ο Παναθηναϊκός ο οποίος επικράτησε με 90-76 της Βίρτους Μπολόνια στέλνοντας μήνυμα πως ο εξάστερος είναι παρών στη φετινή EuroLeague.

Με αρκετούς παίκτες να διακρίνονται ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μια σημαντική νίκη κάνοντας φοβερή εμφάνιση στο 4ο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 28-13). Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν ξανά ασταμάτητος με 24 πόντους (6/7 διπ, 3/6 τριπ, 3/3βολές), 10 ριμπάουντ. Κομβικοί ήταν και οι Ματίας Λεσόρ (10π, 9ρ), Τζέριαν Γκραντ (7π, 7ασίστ, 6 κλεψίματα), Λούκας Βιλντόσα (11π.) και Κώστας Σλούκας (11 π.).

Στο ξεκίνημα του αγώνα, παρότι ο Αταμάν έστησε μία καινούργια αρχική πεντάδα (για άλλη μία φορά) με τους Ναν και Μπαλτσερόφσκι βασικούς, ο Παναθηναϊκός συνέχισε με τη φόρα της νίκης κόντρα στη Ζαλγκίρις προ 2 ημερών. Ο κόσμος μπήκε γρήγορα στο παιχνίδι έχοντας ζεσταθεί με τα θετικά δείγματα που βλέπει από την ομάδα του και το δεκάλεπτο έκλεισε στο +6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός συνέχισε σε καλά επίπεδα και με τον Κέντρικ Ναν να δείχνει δείγματα από το ταλέντο του. Η διαφορά έφτασε μέχρι το +8 ωστόσο η Μπολόνια έβγαλε αντίδραση μειώνοντας μέχρι τους 3 πόντους με την άμυνα των Πράσινων να έχει θέματα. Σημαντικά καλάθια από Μήτογλου και Γκραντ όμως κράτησαν το προβάδισμα για το 45-42 του ημιχρόνου.

«Κατηφόρισε» το γήπεδο στο 4ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός

Μετά την ανάπαυλα ο Μπελινέλι έκανε την ανατροπή για τη Μπολόνια κάνοντας το 47-48 με 2 συνεχόμενα τρίποντα. Η απάντηση ήρθε από τον Ντίνο Μήτογλου με δικό του τρίποντο.

Τα αμυντικά ριμπάουντ ήταν τεράστια «αιμορραγία» για τον Παναθηναϊκό με τον Παγιόλα να βάζει ξανά την ομάδα του μπροστά για το 52-54 μετά από συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ της Μπολόνια. Τα καλάθια συνεχίστηκαν εκατέρωθεν με τον Βιλντόσα να βοηθάει στο σκορ πετυχαίνοντας 10 πόντους στην περίοδο και τον Μπελινέλι να δείχνει ασταμάτητος .

Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου οι Ιταλοί ξεκίνησαν με 0-4 με τον Γκριγκόνις να σκοράρει κρίσιμο καλάθι και φάουλ για το 65-67. Ο Μήτογλου ισοφάρισε και ο Ματίας Λεσόρ με 2 συνεχόμενα καλάθια έφερε μπροστά τους πράσινους με 72-67 μέσα σε αποθέωση.

Ο Λεσόρ συνέχισε να είναι κομβικός με νέες βολές και καλάθι και τον Σλούκα συμπαραστάτη για να γίνει το 79-70. Ο Μπελινέλι αποβλήθηκε με 5 φάουλ και το προβάδισμα μεγάλωσε στο +10 μετά από την τεχνική ποινή στον Μπάνκι για να αρχίσουν σιγά σιγά τα πανηγύρια 2 λεπτά πριν το τέλος. Ο Ντίνος Μήτογλου έβαλε άλλους 5 πόντους για να φτάσει τους 24 και ο Παναθηναϊκός πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με εξαιρετικό 4ο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Με τρομερό 4ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» και τη Μπολόνια», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.