EUROLEAGUE

Παναθηναϊκός- Ολυμπιακός 65-84: Τεράστια διαφορά ποιότητας

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα κι επικράτησε δίκαια στο ΟΑΚΑ του Παναθηναϊκού

Ο Ολυμπιακός πέρασε 84-65 από το ΟΑΚΑ, έκλεισε ιδανικά τον πρώτο γύρο της Euroleague με ρεκόρ 12-5 κι απάντησε στον Παναθηναϊκό για τη διπλό στο ΣΕΦ.

Δίκαιος νικητής ήταν ο Ολυμπιακός που με εξαίρεση την 3η περίοδο ήταν καλύτερος του Παναθηναϊκού. Είχε περισσότερες λύσεις κι αυτό φάνηκε στην κρίσιμη τελευταία περίοδο. Ο Σακίελ ΜακΚίσικ ήταν ο παίκτης που άλλαξε το ρυθμό στην τελευταία περίοδο για τους Πειραιώτες και τους έδωσε αυτό που έψαχναν. Πολύ καλή εμφάνιση από Βεζένκοφ και Σλούκα.

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ ο Παπαγιάννης από πλευράς Παναθηναϊκού (4-13 στον πρώτο γύρο), έπαιξε σχεδόν σε όλο τον αγώνα και στο τέλος φυσιολογικά κουράστηκε. Θετικοί οι Μποχωρίδης και Νέντοβιτς αλλά το φτωχό ρόστερ των πράσινων συγκριτικά με τους αιωνίους αντιπάλους, φάνηκε ξεκάθαρα. Ειδικά και με την απουσία του Σαντ Ρος. Δεν προηγήθηκε ούτε για μια φορά ο Παναθηναϊκός στη διάρκεια του αγώνα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Περισσότερο ποιοτικός και με μεγαλύτερο βάθος ο Ολυμπιακός έφτασε δίκαια στη νίκη. Βασίστηκε στο σουτ του στο πρώτο μέρος και πήρε λύσεις ενώ στην 3η περίοδο το πελώριο μπόι του Παπαγιάννη άλλαξε τη μορφή του αγώνα. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από τον ΜακΚίσικ κι αυτό διόρθωσε την κακή του επίδοση στα περιφερειακά σουτ ενώ η άμυνά του έκανε καλή δουλειά.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Ολυμπιακός κατάφερε να διαβάσει πολύ καλά την άμυνα του Παναθηναϊκού και ειδικά τη ζώνη που του είχε δημιουργήσει προβλήματα στο ΣΕΦ και στον αγώνα του πρωταθλήματος. Παρά τα 2 γρήγορα φάουλ του Γουόκαπ (στο 2’30’’) η είσοδος του Σλούκα έδωσε καλύτερο ρυθμό στην επίθεση.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν15-7 στο 5’ με Σλούκα και Ντόρσεϊ να έχουν συνολικά 13 πόντους. Η είσοδος του Νέντοβιτς έδωσε πνοή επιθετικά στον Παναθηναϊκό αλλά ο Ολυμπιακός κράτησε (25-18) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Έχοντας μάλιστα 4/9 τρίποντα αλλά και 7 πόντους από τα λάθη των «πράσινων».

Οι «ερυθρόλευκοι» άλλαξαν την προσέγγισή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πόντους μέσα από τη ρακέτα ξέφυγαν 31-18. Δύο τρίποντα του Βεζένκοφ (και 6/13 συνολικά) τους έφεραν στο 39-23 κι εκεί ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση.

Ανέβασε την πίεσή του στην άμυνα και βρήκε επιθετικές λύσεις που τον οδήγησαν σε 9-0 και σε μείωση του σκορ (32-39 στο 15’). Στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός δεν πέτυχε πόντο, ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο με 45-32, έχοντας 10 ασίστ για 4 λάθη αλλά και 13 πόντους από λάθη αντιπάλου.

Ο Παναθηναϊκός με 2/11 τρίποντα (1/5 και 1/6 ανά δεκάλεπτο) αναζητούσε επιθετική ανάσα ενώ τα 9 λάθη ήταν πολλά για ένα ημίχρονο.

Με σερί 7-0 και τον Παπαγιάννη να «τρομάζει» τους αντιπάλους στη ρακέτα, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 47-39 και σε 49-44 στο 26’. Οι «πράσινοι» είχαν ανεβάσει την ένταση στην άμυνα κι απ’ εκεί έπαιρναν την ενέργεια κι επιθετικά καθώς ο Ολυμπιακός πελαγοδρομούσε. Στο διάστημα αυτό τα 2/4 τρίποντα του Παναθηναϊκού και τα 0/5 του Ολυμπιακού ήταν ενδεικτικά της κατάστασης όπως και το επιμέρους 12-2 για τους «πράσινους».

Νέντοβιτς και Παπαγιάννης έκαναν όργια καθώς ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 49-46 και ο ρυθμός είχε αλλάξει. Ο Ολυμπιακός περιορίστηκε στα 1/10 τρίποντα ενώ αμυντικά, Μποχωρίδης (και με δύο μεγάλα σουτ), Γουάιτ και Παπαγιάννης έκαναν μεγάλη δουλειά.

Ο Ολυμπιακός χτύπησε πάλι μέσα από τη ρακέτα και ξέφυγε με 61-54 στο 32’ με τον ΜακΚίσικ να είναι καθοριστικός στο διάστημα αυτό. Μέσα στα πρώτα 4’30’’ της τελευταίας περιόδου, ο Αμερικάνος είχε πετύχει 10 πόντους (από τους 12 της ομάδας του) και είχε οδηγήσει τον Ολυμπιακό στο 66-58.

Ένα πολύ μεγάλο σουτ του Βεζένκοφ με 3’26’’ για το τέλος έστειλε τον Ολυμπιακό στο 72-60 και ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει στην τέταρτη περίοδο να αλλάξει το ρυθμό του αγώνα. Όλα είχαν τελειώσει καθώς η άμυνα του Ολυμπιακού  έκανε τη δουλειά της με συνέπεια.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ:  O Ολυμπιακός είχε 30 πόντους στην τελευταία περίοδο και 5/7 τρίποντα ενώ στην 3η είχε 9 πόντους με 1/10 τρίποντα! Πήγε στράφι η μεγάλη εμφάνιση του Παπαγιάννη με 14 πόντους- 11 ριμπάουντ-5 τάπες και 29 στην αξιολόγηση. Ο ΜακΚίσικ πέτυχε τους 12 από τους 18 πόντους του στην τελευταία περίοδο. Ο Παναθηναϊκός είχε 1/10 τρίποντα στην τελευταία περίοδο. Η αξιολόγηση στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 26-6 για τον Παναθηναϊκό και στην τελευταία περίοδο 35-11 για τον Ολυμπιακό. Τα 0/7 τρίποντα του Λαρεντζάκη και τα 3/12 σουτ του Μέικον

Ο MVP: Ο παίκτης που άλλαξε το ρυθμό στην τελευταία περίοδο και διέλυσε κάθε ίχνος ανατροπής ήταν ο Σακίελ ΜακΚίσικ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 32-45, 51-54, 65-84

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 2, Μέικον 7, Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης 6, Παπαπέτρου 9, Κασελάκης 3, Γουάιτ 7, Νέντοβιτς 17, Έβανς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας):  Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 18, Λαρεντζάκης 2, Φαλ 4, Σλούκας 16, Μάρτιν 7, Βεζένκοφ 14, Πρίντεζης, Παπανικολάου 3, Ζαν Σαρλ, ΜακΚίσικ 18

Τα στατιστικά του Παναθηναϊκού

Τα στατιστικά του Ολυμπιακού

Ολυμπιακός

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός- Ολυμπιακός 65-84: Τεράστια διαφορά ποιότητας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College