EUROLEAGUE

Παναθηναϊκός-Ρεάλ 73-74: Παράνοια και… παράταση!

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε μία απίθανη ήττα στο ΟΑΚΑ από την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ Μαδρίτης με απίστευτο τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ στη λήξη του αγώνα...

Αυτό ήταν παράνοια. Μόνο αυτή η λέξη αρμόζει για να εξηγήσει αυτό που συνέβη στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα επικό πρώτο δεκάλεπτο. Τρομερό μπάσκετ. Τρέξιμο. Αποτελεσματικότητα. Και μία Ρεάλ να μοιάζει πελαγωμένη.

Κατόπιν, ήρθε η καθίζηση. Αναμενόμενη, αφού η Ρεάλ άρχισε με αργό ρυθμό να επιβάλλει το παιχνίδι της.

Υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό να χάσει το… μυαλό του. Δηλαδή τον Νικ Καλάθη.

Και στη συνέχεια φρόντισε να αφαιρέσει και τα τελευταία… υπάρχοντα του Παναθηναϊκού.

Η νίκη που θα εξασφάλιζε από απόψε την συμμετοχή του Παναθηναϊκού στην οκτάδα της Euroleague, μετατράπηκε σε ήττα.

Από το πέταγμα της μπάλας από τα χέρια του Ρούντι Φερνάντεθ σε νεκρό χρόνο!

Πραγματικά στο τελευταίο χιλιοστό του αγώνα!

Μία εκτέλεση που πέρα από την παράνοια, έφερε την παράταση στους πανηγυρισμούς που είχε σχεδιάσει ο κόσμος του Παναθηναϊκού.

Βλέπετε, η απώλεια της νίκης σημαίνει ότι ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να περιμένει λίγο ακόμη για να μάθει αν θα βρίσκεται στα πλέι οφ. Αν ο Ρούντι αστοχούσε, τότε η ομάδα του Ρικ Πιτίνο θα ήταν στα πλέι οφ.

Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 18 πόντους. Στο φινάλε το εκπληκτικού πρώτου δεκάλεπτου για τον Παναθηναϊκό με το σκορ στο 32-14!

Μία Ρεάλ ασύνδετη. Με τον Παναθηναϊκό να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ.

Σταδιακά το «ό,τι θέλει» άρχισε να φθίνει. Φάνηκε και από την διαφορά. Κάθε λεπτό που περνούσε, το χάσμα υπέρ του Παναθηναϊκού μίκραινε.

Μέχρι το τέλος, το ματς κρέμονταν από μία… κλωστή. Ο Παναθηναϊκός είχε μία σειρά από κακές επιλογές.

Τόσο κακές που έκαναν τον Ρικ Πιτίνο να πάρει τάιμ άουτ. Και να ζητήσει επιτακτικά από τους παίκτες του να βάλουν… μυαλό.

Όπως φάνηκε, ήταν αργά. Ο Καλάθης, μετά το καλό πρώτο ημίχρονο, μπλέχτηκε στα… δίχτυα του Καμπάτσο. Και στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε 2 πόντους, πήρε τρία ριμπάουντ και έδωσε μόλις δύο ασίστ.

Η Ρεάλ ακολούθησε το δόγμα «η μπάλα στον Ταβάρες». Και αυτό έγινε. Ο θηριώδης παίκτης των Ισπανών έκανε τη… ζημιά με 14 πόντους και 16 ριμπάουντ. Εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδυναμία του Παπαγιάννη και πέτυχε κομβικά καλάθια.

Στο φινάλε ήταν η στιγμή του Ρούντι. Ο χρόνος τελειώνει. Και ο Ισπανός απλά την ξεφορτώνεται. Και αυτή του κάνει τη χάρη!

MVP: Ο Βάλτερ Ταβάρες! Ο Ρούντι πήρε το ματς, αλλά ο σέντερ της Ρεάλ πήγε το ματς μέχρι εκεί. Κυριάρχησε και στις δύο ρακέτες και ήταν κομβικός στην εξέλιξη.  Η αλήθεια είναι πως έναν… πόντο πρέπει να πάρει και ο Φακούντο Καμπάτσο για το συμμάζεμα σε άμυνα και επίθεση.

UP: Ο Παναθηναϊκός του πρώτου δεκαλέπτου. Και η Ρεάλ των υπόλοιπων τριών. Η ομάδα του Πιτίνο ξεκίνησε με απίθανο ρυθμό, αλλά δεν συνέχισε έτσι. Η άμυνα της περιόρισε τον Καλάθη και αυτό ήταν το κλειδί.

Την ίδια στιγμή, η Ρεάλ πήρε 47 ριμπάουντ,

DOWN: Το κακό πρόσωπο του Παναθηναϊκού έκανε και πάλι την εμφάνισή του, μετά από καιρό. Εχασε διαφορά 18 πόντων και στα τελευταία λεπτά πήρε πολλές και αλλοπρόσαλλες επιλογές.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δεν πήραν αποφάσεις που επηρέασαν την εξέλιξη του αγώνα. Ακόμη και στην τελευταία φάση, συμβουλεύτηκαν το βίντεο και μετά μέτρησαν το καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 45-33, 59-53, 73-74.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρ.Πιτίνο): Τόμας 8 (1), Λάνγκφορντ 14 (2), Παπαγιάννης 8 (7 ριμπ.), Παπαπέτρου 7, Γκιστ 1, Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 2, Κιλπάτρικ 8 (2), Λοτζέσκι 2, Καλάθης 14 (1/8 τρίπ., 9 ριμπ., 5 ασίστ), Αντετοκούνμπο 2.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Π.Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 5, Φερνάντεθ 13 (3), Καμπάσο 5 (1 τρίπ., 5 ριμπ., 5 ασίστ), Αγιόν 4, Γιούστα 3 (1), Κάρολ 6 (1), Ταβάρες 14 (6/7 δίπ., 16 ριμπ.), Γιουλ 12 (3), Κούζμιτς, Τόμπκινς 10 (2), Τέιλορ 2.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός-Ρεάλ 73-74: Παράνοια και… παράταση!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.