EUROLEAGUE

Ρεάλ Μαδρίτης- Εφές 82-76 : Πολύ βαριά φανέλα!

Η Ρεάλ έκανε νέα ανατροπή, όπως και στο Game 3, στην τελευταία περίοδο, νίκησε 82-76 την Εφές κι απέδειξε ότι διαθέτει υπερηφάνεια και πολύ… βαριά φανέλα.

Όπως ακριβώς μείωσε σε 2-1 η Ρεάλ έτσι ακριβώς ισοφάρισε σε 2-2. Με ανατροπή στην τελευταία περίοδο καθώς ήταν πίσω στο σκορ με 72-59 και πέρασε με 74-73! Μορφή για τους νικητές ο Γκαρούμπα. Ένας από τους παίκτες που εκφράζει το μέλλον της «Βασίλισσας» όταν αποχωρήσει η δοξασμένη γενιά. Τρομερό 25-10 των Μαδριλένων στο τελευταίο δεκάλεπτο. Την Τρίτη του Πάσχα (4/5-20:30) ο καθοριστικός πέμπτος αγώνας στην Κωνσταντινούπολη

Η Ρεάλ είχε φοβερό ξεκίνημα όταν προηγήθηκε με 17-0 (!) και η Εφές σκόραρε μετά από 5’43’’ αγώνα με τρίποντο του Σιμόν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 19-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο αγώνας άλλαξε μορφή όταν οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά με 23-22 στο 12’. Ενώ έτρεξαν στη συνέχεια σερί 11-0 για να πάρουν και διαφορά (37-27 στο 16’). Ο Μπομπουά με 4/4 τρίποντα οδηγούσε την Εφές που είχε συνολικά 8/13 (!) έξω από τα 6,75μ. μέχρι εκείνο το σημείο. Ο Γάλλος συνέχισε το… βιολί του όταν έφτασε τους 19 πόντους με 5/5 τρίποντα και η Εφές ξέφυγε 44-31 στο 18’ αλλά και με 47-31 λίγο αργότερα (10/15 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο).

Το κρεσέντο του Κάρολ και ο εξαιρετικός Γκαρούμπα έφεραν την Ρεάλ κοντά (51-55) στο 23’ αλλά η Εφές με σερί 11-0 αποσπάστηκε και πάλι (66-51 στο 27’). Στο 30’ η Εφές ήταν μπροστά με 66-57 καθώς οι Μαδριλένοι έκαναν ό,τι μπορούσαν για να επιστρέψουν στον αγώνα.

Στο 36’ η Ρεάλ είχε μειώσει σε 73-69 κι έκανε την ύστατη προσπάθεια για να πάει τη σειρά στο 2-2.

Ο αγώνας άρχισε να θυμίζει την… προ διημέρου αναμέτρηση όταν οι Μαδριλένοι είχαν κάνει ολική ανατροπή με σερί 14-0 στα τελευταία τέσσερα λεπτά.

Με 2’28’’ για το φινάλε, ο εκπληκτικός Γκαρούμπα έφερε τη Ρεάλ πιο κοντά (73-71) και το επιμέρους σκορ στο 12-1!!! Το λάθος του Μορμάν έδωσε νέα ευκαιρία στην Ρεάλ που δεν την έχασε καθώς ο Αμπάλντε με τρίποντο πήγε το επιμέρους σκορ στο 15-1 και το συνολικό στο 74-73 για τους Μαδριλένους.

Με 1’26’’ για το φινάλε ο Μίσιτς είχε 1/2 βολές και στη συνέχεια ο Γιουλ 2/2. Η Ρεάλ ήταν μπροστά με 76-74 όταν ο Σίνγκλετον με 52’’ για το φινάλε αστόχησε σε δίποντο και οι Μαδριλένοι κέρδισαν την κατοχή. Ο Γιουλ αστόχησε σε τρίποντο όπως και ο Λάρκιν και 12’’ πριν το τέλος ο Ρούντι Φερνάντεζ με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα με 78-74

Ακολούθησαν βολές: Ο Λάρκιν είχε 2/2 (μείωσε σε 78-76), ο Γιούλ  με 7,2’’ να απομένουν τον μιμήθηκε (80-76) ενώ το άστοχο τρίποντο του Μπομπουά έβαλε οριστικό τέλος. Οι βολές του κορυφαίου, Γκαρούμπα, έγραψαν τον επίλογο.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 36-47, 57-66, 82-76

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοσέρ, Φερνάντεζ 8, Αμπάλντε 7, Τάιους 7, Λαπροβίτολα, Ρέγιες, Αλοσέν 3, Γκαρούμπα 24, Κάρολ 20, Γιουλ 8, Τόμπκινς 6, Τέιλορ.

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 22, Μπομπουά 23, Σίνγκλετον 5, Σανλί, Μορμάν, Μίσιτς 9, Άντερσον 3, Ντάνστον 8, Σιμόν 6.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΡΕΑΛ

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΕΦΕΣ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ρεάλ Μαδρίτης- Εφές 82-76 : Πολύ βαριά φανέλα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College