EUROLEAGUE

Ρεάλ- Ζαλγκίρις 70-58: Επιστροφή στις νίκες

Με όπλα την άμυνα και τα τρίποντα και με ένα παράξενο στατιστικό επίτευγμα η Ρεάλ επικράτησε 70-58 στη Μαδρίτη της Ζαλγκίρις. Η Ρεάλ πέτυχε τους 70 πόντους της χωρίς να σουτάρει έστω μια ελεύθερη βολή. Μάλιστα είχε ακριβώς τα ίδια νούμερα σε δίποντα και τρίποντα: 14/29!!! Κάπως έτσι οι Μαδριλένοι επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά από...

Με όπλα την άμυνα και τα τρίποντα και με ένα παράξενο στατιστικό επίτευγμα η Ρεάλ επικράτησε 70-58 στη Μαδρίτη της Ζαλγκίρις.

Η Ρεάλ πέτυχε τους 70 πόντους της χωρίς να σουτάρει έστω μια ελεύθερη βολή. Μάλιστα είχε ακριβώς τα ίδια νούμερα σε δίποντα και τρίποντα: 14/29!!!

Κάπως έτσι οι Μαδριλένοι επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά από δύο συνεχόμενες ήττες. Πλέον το ρεκόρ τους είναι στο 16-10 και ισοβαθμούν στην 4η θέση με την Μπάγερν. Η Ζαλγκίρις ισοβαθμεί στην 9η θέση με την Βαλένθια (14-12) με την οποία όμως υστερεί στην ισοβαθμία. Οι Λιθουανοί κάνουν εξαιρετική πορεία αλλά έχουν δύσκολο πρόγραμμα και δύσκολα θα προλάβουν τα πλέι οφ.

Η Ρεάλ είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια. Και φρόντισε στην τελευταία περίοδο να εξαφανίσει τις όποιες αμφιβολίες άφηνε το «ρευστό» 51-44 του 30’.  Μετά από περίπου 4 λεπτά στην τελευταία περίοδο η Ζαλγκίρις είχε πετύχει μόλις ένα δίποντο και το σκορ είχε πάει στο 59-46. Δε μπορούσε να αλλάξει με τίποτα ο αγώνας καθώς οι Ισπανοί είχαν τον έλεγχο. Το σκορ πήγε στο 67-52 με 2’39’’ για τη λήξη.

Οι Λιθουανοί είχαν κάνει άλλη μια απόπειρα να απειλήσουν μειώνοντας σε 39-38 στην 3η περίοδο (στο 25’) αλλά ένα 8-0 των γηπεδούχων πήγε το σκορ στο 47-38. Κάπως έτσι ήταν ο αγώνας. Όταν η Ζαλγκίρις γινόταν απειλητική, η Ρεάλ πατούσε λίγο γκάζι.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 36-31, 51-42, 70-58

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοσέρ 5, Αμπάλντε 5, Τάιους, Λαπροβίτολα 9, Αλοσέν 4, Ντεκ 14, Γκαρούμπα 3, Κάρολ 12, Ταβάρες 6, Τόμπκινς 12

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Σίλερ): Γουόλκαπ 8, Λεκαβίτσιους 8, Χέις 11, Γιανκούνας 13, Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 4, Γιοκουμπάιτις 4, Βαστούρια, Γκριγκόνις 6, Λοβέρν 2

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ρεάλ- Ζαλγκίρις 70-58: Επιστροφή στις νίκες», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.