EUROLEAGUE

Ρεαλ(ιστικά) μπορούσε…

Ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να κάνει το break, όμως τα μεγάλα τρίποντα της Ρεάλ του στέρησαν μία χρυσή ευκαιρία. Οι Ισπανοί κέρδισαν με 81-74 και έκαναν το 2-1 στη σειρά

Ο Παναθηναϊκός έφτασε εξαιρετικά κοντά να κάνει το break στο break, όμως τα κρίσιμα τρίποντα του Γιούλ και ένα τετράποντο του Ντόνσιτς στέρησαν ένα σπουδαίο «διπλό» στους «πράσινους». Η Ρεάλ επικράτησε με 81-74 κι έκανε το 2-1 στη σειρά, παίρνοντας προβάδισμα για την πρόκριση.

Λάσο: «Ο Παναθηναϊκός μάχεται συνεχώς»

Πασκουάλ: «Θα δουλέψουμε για το τέταρτο παιχνίδι»

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να ξεκίνησε τον αγώνα δείχνοντας καλά επιθετικά στοιχεία ειδικά με τα coast to coast του Τζέιμς, όμως αυτό δεν μεταφραζόταν σε κάποια διαφορά, καθώς η «πράσινη» ρακέτα έμοιαζε με «ανοχύρωτο» στρατόπεδο κι η Ρεάλ κατάφερνε να απαντάει στους πόντους που δεχόταν με ευκολία (11-11 στο 5’). Η είσοδος του Ίαν Βουγιούκα βοήθησε να αλλάξει η εικόνα μέσα στο ζωγραφιστό και ο Παναθηναϊκός πήρε τα… πάνω του, όμως ένα τρίποντο στο τέλος του χρόνου από τον Ρούντι Φερνάντες έδωσε την ευκαιρία στη Ρεάλ να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 17-17.

Η επιθετική αποτελεσματικότητα της πρώτης περιόδου δεν συνεχίστηκε αλλά αντιθέτως έδωσε τη σκυτάλη σε λάθη και αστοχία, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι Ισπανοί να ξεφύγουν με 26-17 (στο 14’) παρότι είχαν μόλις 2/10 τρίποντα. Το… γιατρικό βρέθηκε στην άμυνα για τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ, που μπόρεσαν να κλέψουν μπάλες και τελικά να βρουν σκορ στον αιφνιδιασμό με τους Γκιστ και Γκάμπριελ (26-26 στο 16’). Οι δύο ομάδες ήταν πλέον σε ισορροπία στο παιχνίδι, όμως καλύτερο finish είχαν οι γηπεδούχοι που έπειτα από μία… άδικη τεχνική ποινή στον Τσάβι Πασκουάλ πήραν τα πάνω τους κλείνοντας το ημίχρονο στο 40-34.

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο με την Ρεάλ να τρέχει συνολικά από το πρώτο μισό ένα σερί 12-0 και να ξεφεύγει για πρώτη φορά με 46-34 (στο 22’). Οι «πράσινοι» είχαν αποσυντονιστεί μένοντας για περίπου 5 λεπτά χωρίς πόντο και μόνο το τρίποντο του Σίγκλετον ήταν αυτό που μπόρεσε να δώσει μία ανάσα (48-37). Η είσοδος του Μάρκους Ντένμον και δύο συνεχόμενα τρίποντα του Νικ Καλάθη έδωσαν ενέργεια και λύσεις στο «τριφύλλι» που αφυπνίστηκε και κατάφερε να ανακόψει τον φρενήρη ρυθμό με τον οποίο άνοιγε η «ψαλίδα» του σκορ για τους γηπεδούχους (55-50 στο 29’).

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός είχε καταφέρει να φέρει το παιχνίδι σε απόσταση ενός καλαθιού και πλέον το παιχνίδι είχε γίνει για τα καλά ντέρμπι (62-61 στο 34’). Γκιστ και Καλάθης ήταν οι επιθετικοί ηγέτες, ενώ όλη η ομάδα έπαιρνε τα πάνω της βλέποντας ότι το break ήταν εφικτό. Κάπου εκεί, όμως, μίλησε η κλάση του Σέρχιο Γιούλ. Τι κι αν είχε 0/5 σουτ πίσω από τα 6,75μ.; Δύο συνεχόμενα μεγάλα τρίποντα του Ισπανού ήταν ικανά για να γείρουν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων (70-63 στο 36’).  Το «τριφύλλι», όμως, είχε ακόμα βενζίνη στις μηχανές του και απάντησε με το ίδιο νόμισμα, καθώς Καλάθης και Τζέιμς βρήκαν στόχο από μακριά ισοφαρίζοντας σε 70-70 (στο 38’). Τελικά οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 73-72. Στα 50 δευτερόλεπτα ο Τζέισι Κάρολ σηκώθηκε σε δύσκολη προσπάθεια για τρίποντο κι όχι μόνο ευστόχησε αλλά κέρδισε και το φάουλ από τον Καλάθη (77-72). Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έχασε διπλή ευκαιρία να σκοράρει με τους Τζέιμς και Καλάθη, ενώ ο Ρέγιες από τη γραμμή των βολών έκανε το 79-72 (στα 27”). Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 81-74.

MVP: Τι κι αν ήρθε από τον πάγκο; Ο Τζέισι Κάρολ έχει αποδείξει ότι ξέρει να «σκοτώνει» με το σουτ του κι αυτό έκανε κόντρα στον Παναθηναϊκό. Ο Αμερικανός τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους και απίστευτα ποσοστά, καθώς μέτρησε 2/2 βολές, 3/3 δίποντα και 3/3 τρίποντα!

UP: Ο Σέρχιο Γιούλ επέστρεψε στα παρκέ και αμέσως φάνηκε η κλάση του. Μπορεί να ξεκίνησε με 0/5 τρίποντα, όμως όταν η μπάλα… έκαιγε, δεν δίστασε και με 2/2 τρίποντα έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του.

DOWN: Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και η αρχή του δεύτερου ήταν ένα διάστημα που σίγουρα θέλει να ξεχάσει ο Παναθηναϊκός. Μένοντας για περίπου πέντε λεπτά χωρίς πόντο αναγκάστηκε να κυνηγάει για να ανατρέψει διψήφια διαφορά.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Η τριάδα των Ρόμπερτ Λοτερμόσερ, Μπράνκο Γιαβάνοβιτς και Καρμέλο Πατέρνικο μπορεί να μην είχε να πάρει δύσκολες αποφάσεις, όμως δεν ήταν λίγες οι φορές που το… έχασε. Η αδικαιολόγητη τεχνική ποινή στον Πασκουάλ και ένα χτύπημα του Ροντρίγκες πάνω στον Σίγκλετον στη διεκδίκηση για ριμπάουντ είναι τα δύο πιο… τρανταχτά παραδείγματα. Σίγουρα ο βαθμός τους θα είναι κάτω από τη βάση.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-34, 57-53, 81-74.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Π. Λάσο): Κοσέρ 4, Ράντολφ 8, Φερνάντες 9 (1), Ντόνσιτς 7 (10ριμπ.), Ρέγιες 5, Αγιόν 8, Κάρολ 17 (3), Ταβάρες 2, Γιουλ 8, Τόμπκινς 5 (1), Τέιλορ 8.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Τ. Πασκουάλ): Σίγκλετον 6, Ρίβερς, Τζέιμς 14 (2), Πέιν, Παππάς, Ντένμον 3 (1), Γκιστ 15, Βουγιούκας 2, Γκάμπριελ 2, Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 26 (4), Αντετοκούνμπο 3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 1-2

Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης 95-67

Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης 82-89

Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός 81-74