EUROLEAGUE

Ο Σλούκας οδήγησε τη Φενέρ στην επικράτηση! (video)

Ο Κώστας Σλούκας ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη της Φενερμπαχτσέ κόντρα στην Μπαρτσελόνα με 88-82!

Ο Έλληνας γκαρντ σημείωσε 22 πόντους (5/5 τρίποντα) και μοίρασε 11 ασίστ για την πρωτοπόρο της Euroleague, η οποία ζορίστηκε μέχρι εκεί που δεν πάει από τους Καταλανούς.

Ένα σερί 12-0 της ισπανικής ομάδας, η οποία είδε τον Σβέτισλαβ Πέσιτς να αποβάλλεται στο πρώτο λεπτό (!!), της έδωσε προβάδισμα 13 πόντων (50-37 στο 24’).

Το δεκάλεπτο έκλεισε με την Μπαρτσελόνα να ελέγχει το ματς. Μόνο που η γηπεδούχος και ο Σλούκας δεν είχαν πει την τελευταία κουβέντα τους.

Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς μέτρησε 17/38 σουτ τριών πόντων και (μόλις) 8/19 δίποντα, ωστόσο πήρε 21 πόντους από τις ελεύθερες βολές της (21/23).

Τον ίδιο δρόμο (των βολών) ακολούθησε και η Μπαρτσελόνα, η οποία εκτέλεσε 32 βολές (ευστόχησε στις 25). Συνολικά καταλογίστηκαν 47 φάουλ!

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 37-38, 52-61, 88-82.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ζ.Ομπράντοβιτς): Γκριν, Μέλι 13 (3), Μαχμούτογλου 8 (2), Κάλινιτς 4,  Σλούκας 22 (5/5 τρίπ., 11 ριμπ.), Γκούντουριτς 5 (1), Βέσελι 4,  Ντίξον 19 (4), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 11 (2).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σ.Πέσιτς): Σεραφέν 2, Πάνγκος 2, Ρίμπας 9 (3), Σίνγκελτον 12 (2), Μπλάζιτς 15 (2), Ερτέλ 7 (6 ασίστ), Οριόλα 2, Κούριτς 11 (2), Κλαβέρ 10, Τόμιτς 12.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Σλούκας οδήγησε τη Φενέρ στην επικράτηση! (video)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.