EUROLEAGUE

Στη βραδιά του Σπανούλη, νίκησε η Μάλαγα (pics)

Για όλα φταίει εκείνο το τελευταίο σουτ. Το πρώτο χαμένο από τον ήρωα της βραδιάς Βασίλη Σπανούλη και το δεύτερο, δια χειρός του Νίκολα Μιλουτίνοφ στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας. Το επόμενο, το τρίτο της βραδιάς, ανήκει στη Μάλαγα. Ο Τζέιμς Ογκουστιν δεν λάθεψε. Εδωσε τη νίκη στη Μάλαγα και… χάλασε το πάρτι που έστησε...

Για όλα φταίει εκείνο το τελευταίο σουτ.

Εδωσε τη νίκη στη Μάλαγα και… χάλασε το πάρτι που έστησε ο Βασίλης Σπανούλης με τη βοήθεια των συμπαικτών του.

Βλέπετε, σε ένα ιδανικό σενάριο, η βραδιά θα είχε μείνει γνωστή στην ιστορία ως «η νύχτα που ο Ολυμπιακός νίκησε στη Μάλαγα και ο Βασίλης Σπανούλης έγινε ο πρώτος πασέρ στην Ευρωλίγκα».

Επαληθεύτηκε μόνο το δεύτερο κομμάτι.

Πριν από το τζάμπολ ο Βασίλης Σπανούλης ζητούσε τέσσερις ασίστ. Τις… βρήκε με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Γρήγορα και απλά. Μέχρι το τέλος του αγώνα ο αρχηγός του Ολυμπιακού μέτρησε 8 και βρέθηκε στις 1.260 τελικές πάσες στην Ευρωλίγκα.

Μόνο που ο Σπανούλης δεν πάσαρε μοναχά. Εδωσε και σκορ. Πέτυχε 15 πόντους και μαζί με τους Παπαπέτρου (11), Μιλουτίνοφ (10), Στρέλνιεκς (10) και Μάντζαρη (11) ήταν οι «ερυθρόλευκοι» με διψήφιο αριθμό πόντων.

Θυμηθείτε εδώ το live

Το παιχνίδι διέθετε μπόλικα πάνω και κάτω για τον Ολυμπιακό. Το πρώτο πάνω ήλθε νωρίς. Επειτα από 10 λεπτά αγώνα ο Ολυμπιακός έδινε την εικόνα μίας μελετημένης ομάδας. Με αμυντική διάθεση και λύσεις στο σκοράρισμα.

Η συνέχεια δεν ήταν ίδια. Πρώτο κάτω! Η Μάλαγα τελείωσε το δεύτερο δεκάλεπτο με επί μέρους 28-11!  Και το πρώτο ημίχρονο δίχως κανένα λάθος! Εναντι επτά του Ολυμπιακού.

Στην τρίτη περίοδο έφυγε το ναδίρ. Και ήρθε το δεύτερο…ζενίθ: 23-7 το δεκάλεπτο υπέρ του Ολυμπιακού. Και ένα 17-0 των παικτών του Σφαιρόπουλου, το οποίο έφερε τα… κάτω-πάνω! Σε αυτό το διάστημα ο Σπανούλης μέτρησε 5 πόντους, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο,  ο Μάντζαρης 5 πόντους και 1 ασίστ, ο ΜακΛίν 2 πόντους και 1 ασίστ, ο Τιγί 2 πόντους και 1 ασίστ και ο Παπαπέτρου 2 πόντους.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος. Ακόμη και όταν οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 74-67, ένα σερί 7-0 των Ισπανών, έφερε το ματς στο…όριο. Στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού, ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο και ο Μιλουτίνοφ (που άρπαξε το ριμπάουντ) σε δίποντο από τα 6 μέτρα. Παράταση και…φτου από την αρχή (74-74). Μία… τρελή παράταση, με έξι εύστοχα τρίποντα (τρία για κάθε ομάδα) και έναν ανέλπιστο ήρωα για τη Μάλαγα: τον Τζέιμς Ογκουστιν. Το δικό του δίποντο έδωσε τη νίκη στην (αδιάφορη) ισπανική ομάδα. Και έδωσε παράταση στην οριστική θέση που θα καταλάβει ο Ολυμπιακός, αφού αυτό θα το καθορίσει η νίκη του (ή η ήττα του) στον αγώνα με τη Ζαλγκίρις την τελευταία αγωνιστική στο ΣΕΦ.

MVP: Ο πολυτιμότερος προκύπτει από τους νικητές. Θα μπορούσε να ήταν ο φουριόχος φέτος Νεμάνια Νέντοβιτς, όμως ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής ήταν ο Ανταμ Βαζίνσκι, με δύο εύστοχα τρίποντα στην παράταση, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός και στις δύο περιπτώσεις ήταν μπροστά στο σκορ.

UP: Η αντίδραση του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο. «Ετρεξε» ένα σερί 17-0, σε ένα σημείο όπου αρκετοί παίκτες του Ολυμπιακού έκαναν step up. Στα υπέρ της Μάγαλα, τα μόλις 5 λάθη της (σε 45 αγωνιστικά λεπτά), μηδέν στο πρώτο ημίχρονο!

DOWN: Το μπλάκ άουτ στη δεύτερη περίοδο και η λάθος αντίδραση στο τέλος της κανονικής περιόδου, όπου ο Ολυμπιακός επέτρεψε στη Μάλαγα να γυρίσει το παιχνίδι.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χωρίς προβλήματα η τριάδα.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 47-33, 54-56, 74-74, 87-85 (παρ.).

ΜΑΛΑΓΑ (Ζ.Πλάθα): Οκούο 4, ΜακΚάλουμ 13 (1/2 τριπ., 4 ασίστ), Ντίαθ 3 (1), Σαλίν 7 (1), Ντίεθ 6, Μιλοσάβλιεβιτς 3, Νέντοβιτς 17 (2), Βαζίνσκι 10 (2), Μπρουκς 7, Ογκουστιν 12 12 (8 ριμπ.), Σουάρεθ 5 (7 ασίστ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ.Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 8 (6 ριμπ.), Μπράουν 2 (3 ασίστ), Παπαπέτρου 11 (2), Σπανούλης 15 (4/9 διπ., 2/7 τριπ., 1/2 βολές, 3 ριμπ., 8 ασίστ, 1 κλεψ., 3 λάθη), Μιλουτίνοφ 10 (12 ριμπ.), Στρέλνιεκς 19 (2/7 τριπ.), Τιγί 7 (1), Μάντζαρης 11 (3/4 τριπ.), Ρόμπερτς 8 (2), Γουίλτζερ 3 (1).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στη βραδιά του Σπανούλη, νίκησε η Μάλαγα (pics)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.