EUROLEAGUE

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ολυμπιακός 69-65: Πίεσε, πάλεψε, αλλά λύγισε (vids)

Η ευκαιρία ήταν μεγάλη. Και χαμένη. Η ιστορία θα καταγράψει πως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε (ξανά) τον Ολυμπιακό στη Μόσχα (69-65). Μόνο που μέχρι να συμβεί αυτό, η ρωσική ομάδα χρειάστηκε να κάνει τα πάντα. Χρειάστηκε να νικήσει όχι μόνο τον Ολυμπιακό, αλλά και τον αθλητή που ονομάζεται Βασίλης Σπανούλης. Ο οποίος επιχείρησε να επικρατήσει...

Η ευκαιρία ήταν μεγάλη. Και χαμένη. Η ιστορία θα καταγράψει πως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε (ξανά) τον Ολυμπιακό στη Μόσχα (69-65).

Μόνο που μέχρι να συμβεί αυτό, η ρωσική ομάδα χρειάστηκε να κάνει τα πάντα. Χρειάστηκε να νικήσει όχι μόνο τον Ολυμπιακό, αλλά και τον αθλητή που ονομάζεται Βασίλης Σπανούλης. Ο οποίος επιχείρησε να επικρατήσει (ξανά) μόνος του της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη. Ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους. Τους 11 από αυτούς τους σημείωσε στην τελευταία περίοδο. Σε διάστημα 5 (και κάτι) λεπτών. Μία εμφάνιση, βγαλμένη από τους χειρότερους εφιάλτες της ΤΣΣΚΑ.

Και όμως…

Το τελικό… ζύγισμα βρήκε τον Ολυμπιακό «λιποβαρή». Ελάχιστα. Αλλά λιποβαρή.

Στο μπάσκετ αυτό μετράει. Το τελικό αποτέλεσμα. Τα κιτάπια θα καταγράψουν το «W» για την ΤΣΣΚΑ και το «L» για τον Ολυμπιακό.

Σε μία εμφάνιση με πολλά θετικά και μπόλικα αρνητικά για τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σχεδόν άψογο. Δείτε τους αριθμούς της ΤΣΣΚΑ και θα καταλάβετε: 29.2% στα δίποντα, 38.5% στα τρίποντα, 4 ασίστ και 3 λάθη.

Οι 31 πόντοι στο ημίχρονο αποτελούν την χειρότερη επίδοση για την «αρκούδα» στα χρόνια του Δημήτρη Ιτούδη.

Και όμως…

Δύο απανωτά τρίποντα του Σπανούλη, όπως αυτά που έχει σημειώσει πολλές φορές απέναντι στην ΤΣΣΚΑ, έβαλαν τον Ολυμπιακό μέσα στο παιχνίδι. Λίγο αργότερα, ο αρχηγός ισοφάρισε το ματς σε 63-63. Ανέλπιστα, κοιτώντας την εικόνα του στην τρίτη περίοδο.

Απο εκείνο το σημείο και έπειτα η ΤΣΣΚΑ σκόραρε αποκλειστικά με βολές. Αλλά σκόραρε. Ο Ολυμπιακός πλήρωσε τις κακές επιλογές του στο τέλος. Και μοιραία επιστρέφει με μία ήττα.

Εκείνο το τρίτο δεκάλεπτο

Εκεί η ΤΣΣΚΑ πίστεψε πως μπορούσε να ανατρέψει το αποτέλεσμα. Εκεί η ΤΣΣΚΑ… εκτέλεσε τον Ολυμπιακό. Από την χείριστη εικόνα του πρώτο ημιχρόνου, οι Ρώσοι μέτρησαν 7/11 δίποντα, 3/6 τρίποντα και υποχρέωσαν τον Ολυμπιακό να κάνει 7 λάθη σε ένα δεκάλεπτο. και ενώ είχε μόλις 4 στα προηγούμενα 20 λεπτά.

MVP: Στο… νήμα κερδίζει τον τίτλο ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ. Ο Ισπανός γκαρντ μέτρησε 20 πόντους με 6/10 τρίποντα, κράτησε την ΤΣΣΚΑ στο δύσκολο πρώτο ημίχρονο και ήταν εκείνος που ξεκίνησε την αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, με απανωτά σουτ τριών πόντων.

UP: Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο. Συγκροτημένος, συγκεντρωμένος και πάνω απ’ όλα συνεπής στην άμυνα. Ο Βασίλης Σπανούλης. Ακόμη και στα 36 του, δεν αφήνει τίποτα να πέσει… χάμω. Και ο Γουίλ Κλάιμπερν. Ο… συνένοχος του Σέρχιο.

DOWN: Ο Ναντό Ντε Κολό. Εμεινε στο «μηδέν», ενώ αγωνίστηκε μόλις για 9.37 στο ματς. Πάντως, οι δύο ασίστ που έδωσε, τον έκαναν να ξεπεράσει τις 500 στην Euroleague.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πρόβλημα ουδέν για την τριάδα. Σωστές οι αποφάσεις τους.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-35, 52-44, 69-65.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δ.Ιτούδης): Ντε Κολό, Πίτερς 6 (2), Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 20 (1/5 δίπ., 6/10 τρίπ., 2 ριμπ., 5 ασίστ, 1 κλέψ.), Βορόντσεβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 17 (7/10 δίπ., 0/2 τρίπ., 3/4 βολές, 9 ριμπ., 1 ασίστ, 4 κλεψ., 1 κόψ.), Χίγκινς 11 (3/11 δίπ., 0/3 τρίπ., 5/7 βολές, 5 ριμπ.), Χάκετ, Κουλάγκιν 2, Χάινς 6 (5 ριμπ., 2 ασίστ), Χάντερ 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντ.Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 13 (2/7 δίπ., 3/6 τρίπ., 3 ριμπ., 3 ασίστ, 2 κλεψ.), Τουπάν, Σπανούλης 16 (2/7 δίπ., 3/7 τρίπ., 3/3 βολές, 3 ριμπ., 6 ασίστ), Τίμα, Μιλουτίνοφ 7 (7 ριμπ., 2 ασίστ, 1 κλέψ., Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (5/9 δίπ., 1/1 τρίπ., 1/1 βολή, 6 ριμπ.), Παπανικολάου 7 (1/5 τρίπ.), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 8 (5 ριμπ.).

Kλάιμπερν στο Sportime: «Πιστέψτε στον εαυτό σας»

Sold out στα εισιτήρια του Final Four της Βιτόρια (pic)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ολυμπιακός 69-65: Πίεσε, πάλεψε, αλλά λύγισε (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.