EUROLEAGUE

ΤΣΣΚΑ – Ζαλγκίρις 85-82: Με εκτελεστή τον Τζέιμς

Η ΤΣΣΚΑ τα βρήκε μπαστούνια από την Ζαλγκίρις, αλλά ο Μάικ Τζέιμς αποφάσισε να υποδυθεί τον εκτελεστή στην παράταση. Ο Αμερικανός έβαλε 10 σερί πόντους εκεί και οδήγησε την ΤΣΣΚΑ στη νίκη με 85-82 (κ.α. 69-69). Το κερασάκι βέβαια στην τούρτα του Τζέιμς ήταν εκείνο το μεγάλο τρίποντο που έβαλε στην εκπνοή και άφησε στον...

Η ΤΣΣΚΑ τα βρήκε μπαστούνια από την Ζαλγκίρις, αλλά ο Μάικ Τζέιμς αποφάσισε να υποδυθεί τον εκτελεστή στην παράταση. Ο Αμερικανός έβαλε 10 σερί πόντους εκεί και οδήγησε την ΤΣΣΚΑ στη νίκη με 85-82 (κ.α. 69-69).

Το κερασάκι βέβαια στην τούρτα του Τζέιμς ήταν εκείνο το μεγάλο τρίποντο που έβαλε στην εκπνοή και άφησε στον τόπο την Ζαλγκίρις.

Η ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη ξεκίνησε καλά το ματς (6-2 στο 4΄.15΄΄), αλλά μετά την… πήρε η κατηφόρα. Αντίθετα η Ζαλγκίρις πήρε την ανηφόρα και δεν έλεγε να αφήσει το γκάζι με τίποτα. Οι Λιθουανοί του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, έτρεξαν ένα σερί 13-0 και προηγήθηκαν 15-6 στο 8΄.39΄΄ και το δεκάλεπτο έληξε τελικά 9-17.

Η ΤΣΣΚΑ ξύπνησε μετά το 13΄.47΄΄ (15-27). Εκανε ένα επιμέρους σκορ 17-4 και προηγήθηκε    32-31 στο 20.

Εδωσαν μάχη σώμα με σώμα ΤΣΣΚΑ και Ζαλγκίρις

Στην τρίτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ είχε τον έλεγχο ως το 26΄.20΄΄ (44-37), αλλά εκεί οι ρόλοι άλλαξαν. Η Ζαλγκίρις πήρε τα ηνία και μείωσε σε 49-48 στο 28΄.58΄΄ .

Από κει και πέρα έγινε μάχη σώμα με σώμα και στο τέλος της κανονικής περιόδου, το ματς έγινε θρίλερ. Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε 67-64 στο 38΄.30΄΄, αλλά η Ζαλγκίρις ισοφάρισε το ματς με τρίποντο του Ουόλκαπ. (67-67 στο 38΄.30΄΄).

Μοιραίος και ωραίος ο Τζέιμς για την ΤΣΣΚΑ

Ο Τζέιμς με 2/2 βολές έκανε το 69-67 στο 38΄54΄΄, αλλά ο Λεκαβίτσιους ισοφάρισε (69-69) με δίποντο στα 45΄΄ πριν την λήξη. Ο Τζέιμς αποφάσισε να «καθαρίσει» μόνος του το ματς. Στα 34΄΄ πήρε την επίθεση, αλλά ο ΛεΝτέι του έριξε μια μεγαλοπρεπή τάπα.

Η Ζαλγκίρις έδωσε την τελευταία επίθεση στην ΤΣΣΚΑ, καθώς ο Ουόλκαπ έκανε λάθος στα 14΄΄. Ο Τζέιμς αποφάσισε να πάρει πάλι την επίθεση, αλλά αστόχησε στο μακρινό τρίποντο που έκανε στην εκπνοή και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί έγινε πάλι μάχη σώμα με σώμα (71-71 στο 42΄.40΄΄). Ο Τζέιμς από μοιραίος έγινε ωραίος. Με ένα ντράιβ έκανε το 77-76 1΄.03΄΄ πριν την λήξη της  παράτασης και στα 51’’ με ένα εύστοχο ντράιβ και 1 βολή (από φάουλ που κέρδισε) έκανε το 80-78.

Στα 36΄΄ ο ΛεΝτέι ισοφάρισε (80-80) με 2 βολές, αλλά ο Τζέιμς με ένα μεγάλο μακρινό δίποντο έκανε το 82-80 στα 12 δευτερόλεπτα πριν την λήξη.

Στα 4” ο Ουόλκαπ έκανε το 82-82 με ντράιβ.

Ο Τζέιμς, όμως, δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του κουβέντα. Πήρε ξανά την μπάλα και με ένα μεγάλο τρίποντο (με τον ΛεΝτέι πανω του) έκανε το 85-82 στην εκπνοή και έτσι έστειλε την ΤΣΣΚΑ στον Παράδεισο και την Ζαλγκίρις στην κόλαση.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 32-31, 51-50, 69-69 κ.α., 82-85 παρατ.

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Μπολομπόι, 12 (1τριπ., 6ριμπ.) Τζέιμς, 19 (1) Αντόνοβ, Στρέλνιεκς 20 (1), Βόιτμαν, Βοροντσέβιτς 2, Χάκετ 11 (2τριπ., 6ασ.), Χίλιαρντ 1, Κουρμπάνοβ 3 (1), Χάινς 6 (5ριμπ.), Μπέικερ 13 (3).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ουόλκαπ 19 (3/4τριπ., 5/10διπ., 7ριμπ., 6ασ., 7λαθ.), Ρίβερς 2, Λεκαβίτσιους 15, Χέις 5 (1), Γιανκούνας, Μιλάκνις 8 (2), Γκέμπεν 8, ΛεΝτέι 11 (9ριμπ.), Λαντέιλ 12 (11ριμπ.), Ουλανόβας 2.