EUROLEAGUE

Βαλένθια- Χίμκι 89-84: Ο νόμος του Ντούμπλιεβιτς

Με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς να κομματιάζει την άμυνα της Χίμκι η Βαλένθια βελτίωσε το ρεκόρ της στο 4-6 μετά το 89-84 επί των Ρώσων.

Με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς να κομματιάζει την άμυνα της Χίμκι η Βαλένθια βελτίωσε το ρεκόρ της στο 4-6 μετά το 89-84 επί των Ρώσων. Πλέον η παρέα του Σβεντ έχει ρεκόρ 6-4. Τρομερή εμφάνιση και από τον Κολόμ.

Οσοι τόλμησαν να αναφωνήσουν «ο αγώνας κρίθηκε νωρίς» όταν 5’36’’ μετά την έναρξή του η Χίμκι προηγήθηκε 20-4, μάλλον έκαναν λάθος. Η Βαλένθια αντεπιτέθηκε. Σταδιακά ροκάνισε την διαφορά. Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν… χορταστικό (33-26 για την Χίμκι) αλλά η Βαλένθια απάντησε. Με επιμέρους σκορ 25-15 στην δεύτερη περίοδο, προηγήθηκε 51-48 στο ημίχρονο.

Με την αυτοπεποίθηση στα ύψη οι Ισπανοί πέρασαν με 66-57 στο 25’ και είχαν πλέον τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Η Χίμκι προσπάθησε ν’ αντιδράσει και με κυρίαρχο τομ Γέρεμπκο, με άριστη δημιουργία από τον Γιόβιτς και καταλυτική παρουσία του Γκιλ πέρασε 68-67. Είχε ήδη τρέξει επιμέρους σκορ 11-1 μέσα σε 4 λεπτά.

Η Βαλένθια είχε Ντούμπλιεβιτς και Κολόμ

Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε 72-70 υπέρ της Βαλένθια και φυσικά η τελευταία περίοδος αναμενόταν με αγωνία.

Με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς να κάνει πολύ μεγάλο παιχνίδι, η Βαλένθια προηγήθηκε 80-76 ενώ απέμεναν 5΄27’’ για το τέλος.

Και φτάνουμε πλέον στο… απόλυτο θρίλερ. Ενώ απέμεναν 1’39’’ για το τέλος του αγώνα, ο κορυφαίος της Χίμκι, Στέφαν Γιόβιτς με τρίποντο μείωσε σε 85-84. Ο Σβεντ σταμάτησε τον Αμπάλντε αλλά ο Γέρεμπκο αστόχησε… Και το χειρότερο για την Χίμκι ήταν το αντιαθλητικό φάουλ  του Μπούκερ. Οι 2/2 βολές του Λόιντ και το δίποντο του Ντούμπλιεβιτς, 35’’ πριν το τέλος έφεραν την Βαλένθια στην θέση του φαβορί. Και τελικά η Ισπανική ομάδα έφτασε στη νίκη.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 12 (11 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 13, Λόιντ 6, Αμπάλντε 8, Λαμπεϊρί 4, Τόμπι 15, Μότουμ 7, Ντούμπλιεβιτς 18, Βίβες 4, Σαν Εμετέριο 2, Ντόορνεκαμπ

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 11 (3/13 σουτ), Κρέιμερ 8, Μπούκερ 14 (10 ριμπάουντ), Καράσεφ, Γέρεμπκο 14, Γκιλ 7, Γιόβιτς 19 (11 ασίστ), Εβανς 2, Μπέρτανς 9

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βαλένθια- Χίμκι 89-84: Ο νόμος του Ντούμπλιεβιτς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.