EUROLEAGUE

Ζαλγκίρις – Μακάμπι 81-88: «Απόδραση» από το Κάουνας

Η Μακάμπι πήρε μεγάλο «διπλό» στο Κάουνας επικρατώντας με 88-81 της Ζαλγκίρις για την 31η αγωνιστική της Euroleague.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε στο Κάουνας την Ζαλγκίρις με 81-88 και την… παρέσυρε μαζί της στον αποκλεισμό από τα playoffs της Euroleague.

Η Μακάμπι «κυνηγούσε» στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Η Ζαλγκίρις μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι. Πήρε προβάδισμα αρχικά με επτά πόντους. Η Μακάμπι μείωσε με συνεχόμενους πόντους του Ουίλμπεκιν. Οι Λιθουανοί στη συνέχεια…απάντησαν και πήραν διαφορά με 19-8. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου βρήκαν τρόπο να μειώσουν σε 23-18.

Η Ζαλγκίρις διατηρούσε το προβάδισμά της, ενώ κατάφερε και στην τρίτη περίοδο να ξεφύγει με 48-41. Στη τέταρτη περίοδο, με τη συμπλήρωση πέντε λεπτά αγώνα πήρε διαφορά έξι πόντων με 76-72. Η αντεπίθεση της Μακάμπι ολοκληρώθηκε λίγο αργότερα με βολές του Τζόουνς (79-79) με τον Γιοκουμπάιτις να απαντάει με καλάθι στο τρανζίσιον (81-79).

Οι Λιθουανοί έκαναν λάθη στο τέλος με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να φτάνει στην νίκη με το τελικό 81-88.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 40-38, 63-64, 81-88

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ζαλγκίρις – Μακάμπι 81-88: «Απόδραση» από το Κάουνας», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.